Ja pse duhet të konsumoni qershi sa më shumë

Qershori njihet si muaji i qershive, prandaj ato nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj. Ato janë shumë të dobishme për shëndetin, sepse përmisojnë gjumin, heqin dhjamin në bark, mbrojnë zemrën dhe kanë përfitime të tjera shëndetësore.

Ky frut përbëhet nga 82 përqind ujë, 16 përqind karbohidrate, 1 përqind proteina dhe praktikisht pa yndyrë (0.2 përqind).

Përfitimet e qershive bazohen në përmbajtjen e pasur të vitaminave A, B1, B2, C, E, mineraleve (kalcium, hekur, magnez, fosfor, kalium, natrium, jod), si dhe acide organike, sheqerna (fruktoza, glukoza) ), substancat pektike dhe sasi të mëdha të antocianinave – substanca nga grupi flavonoid.

Qershitë mbrojnë nga diabeti

Qershitë kanë një indeks glikemik prej 22, më të ulët se kajsitë (57), rrushi (46), pjeshkat (42), boronicat (40) ose kumbullat (39), gjë që i bën ato një zgjedhje e shkëlqyeshme për këdo që vuan nga diabeti.

Përmisojnë gjumin

Sipas hulumtimeve, lëngu i qershisë dhe qershisë stimulon prodhimin e melatoninës, të nevojshme për gjumë të shëndetshëm.

Heqin dhjamin në bark

Qershitë ndihmojnë në djegien e dhjamit në bark, gjë që konfirmohet nga eksperimentet në minjtë, të cilat janë kryer duke përdorur pluhur frutash.

Zvogëlojnë sëmundjen e Alzheimer

Shoqata e Alzheimerit i klasifikon qershitë si ushqime që rrisin kujtesën, sepse ato janë të pasura me antioksidantë.

Ulin kolesterolin

Antocianinat, pigmente që i japin ngjyrën qershive, ulin nivelet e kolesterolit, presionin e gjakut dhe zvogëlojnë rrezikun e diabetit.

Qershitë ju rinojnë

Qershitë janë të pasura me antioksidantë që ndihmojnë trupin të luftojë radikalet e lira, dhe që përshpejtojnë plakjen. Lëngu i këtij fruti rekomandohet si një trajtim alternativ për gjendje të ndryshme të lëkurës.

Dhimbjet e muskujve

Një grup maratonistësh që kanë pirë lëng qershie pas garës, kanë theksuar se kanë ndjerë dhimbje më të vogla të muskujve.

Stabilizon presionin e gjakut

Kaliumi që përmbajnë qershitë ndihmon në rregullimin e rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut dhe zvogëlon tensionin e lartë.

Exit mobile version