Inceneratorët/ Tabaku: Jemi në pritje të disa shkresave nga institucionet që i shërbejnë hetimit

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka folur për inceneratorët dhe komisionin hetimor që është ngritur për të.

Sipas Tabakut qeveria shqiptare paguan për këto inceneratorë, ndërkohë që ata janë jashtë funksionit.

Ajo shtoi se janë në pritje të të dhënave nga institucionet, për lëvizjen e disa zyrtarëve, por edhe të dhëna të tjera që lidhen me hetimin.

“Qeveria shqiptare paguan çdo ditë, qytetarët paguajnë, buxheti i shtetit gjendet më i varfër dhe i vjedhur. I bëj thirrje institucioneve që nuk kanë kthyer përgjigje, vazhdoj me Bashkinë Tiranë që të kthejnë të dhëna për procedurës. Sekretari i përgjithshëm i kryeministrisë premtoi të sjell procesverbalet e mbledhjeve kur janë diskutuar vendimet për inceneratorët. Presim nga Nano që të sjellë lëvizjen e të gjithë personave që ne kemi kërkuar. Unë besoj se informacioni ka qenë publik i udhëtimeve të këtyre të fundit. Ne kemi dhe pak ditë për të bërë raportin. Kryebashkiaku i Tiranës tha se nuk ka një vendim të këshillit bashkiak. Tre kompanitë dhe përfaqësuesit e tyre nuk dinin të shpjegonin se ku shkuan paratë. Paratë e shqiptarëve kanë shkuar në parajsa fiskale. Kemi tre inceneratatorë në letër dhe askush nuk kryen punën”, tha Tabaku.
Nënkryetarja e PD tha më tej, se inkurajon SPAK për të vendosur përpara drejtësisë zyrtarët e niveleve të larta.

 

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=629&loc=https%3A%2F%2Fwww.balkanweb.com%2Finceneratoret tabaku jemi ne pritje te disa shkresave nga institucionet qe i sherbejne hetimit pd ka ne interes te pare te vendose perpara drejtesise te implikuarit ne kete afere%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.balkanweb

 

Pyetje: Keni besim nga SPAK?

Tabaku: PD ka inkurajuar SPAK-un që të vendosë përpara drejtësisë zyrtarët e niveleve të larta. Tani që informacioni është publik dhe që tre kompani kanë marrë tre kontrata koncesionare, SPAK ndjen peshën që ky informacion është publik dhe ata duhet të veprojnë. Interesi i parë i PD në luftën ndaj korrupsionit është vendosja para drejtësisë e atyre që kanë bërë korrupsionin e madh me 430 mln euro.

Artikulli paraprakVoto Xhemal Bushatin
Artikulli tjetërUkraina 24 orë nën pushtimin e Rusisë, shpërthime të tmerrshme mbi Kiev dhe 137 viktima