Historiani Auron Tare zbulon fakte të reja: Shifra e dëshmorëve e fryrë, donin të merrni para nga Italia dhe Gjermania

Historiani i njohur Auron Tare është shprehur se shifra e dëshmorëve ka qenë shumë e fryrë sepse qeveria që doli pas luftës donte të merrte dëmshpërblime ndaj Gjermanisë dhe Italisë.

Ai shtoi se shqiptarët janë të njohur edhe atëherë edhe sot se si të marrin para nga evropianët, si një fenomen që nuk është i ri për ne.

Tare: Shifra e dëshmorëve ka qenë shumë e fryrë sepse qeveria që doli pas luftës donte të merrte dëmshpërblime ndaj Gjermanisë dhe Italisë. Shqiptarët janë të njohur edhe atëherë edhe sot se si të marrin para nga evropianët. Është mënyra se si kemi funksionuar. Nuk është fenomen i ri.

Në kontekstin e përgjithshëm ne dolëm si një palë fituese, një palë me aleatët. Në kontekstin e brendshëm ka shumë dritëhije dhe këndvështrime se pse një palë ishte me Gjermaninë, Italinë dhe anglezët.

Artikulli paraprak“Partia Socialiste lidhje me regjimin komunist”, Mërtiri: Është një tezë anti-shqiptare enveriste sot që na shqetëson
Artikulli tjetërGjyqi për çështjen “Gërdeci”, ish-ministri Mediu paraqitet në GJKKO