Gazetari gjerman reagon sërish, Tiede: E provuar që Rama bashkëpunon me kriminelët

Nga Alice Elizabeth Taylor

Gazetari Peter Tiede, autor i artikullit të fundit në gazetën Bild, i cili akuzoi kryeministrin Edi Rama dhe qeverinë e tij për blerjen e votave dhe për lidhje me krimin, dha sot një deklaratë në përgjigje të akuzave të qeverisë se ai ishte paguar nga opozita.
Tiede deklaroi sot për Exit.al:

“Me sa duket deputetes (Blerina Gjylameti) i mungon imagjinata për të kuptuar se çfarë është një shtyp i lirë. Të akuzosh një gazetar nga një vend tjetër, ku ka liri të vërtetë të shtypit, se ka marrë para – kjo është një çështje për të cilën ajo duhet të merret me veten e saj.”

“Gazetarët paraqesin realitetin, tregojnë atë që është në realitet – ata bëjnë kërkime dhe dokumentojnë (gjendjen). Shumë shpesh kjo nuk është e mundur për gazetarët shqiptarë,” tha ai, duke komentuar mbi gjendjen e dobët të lirisë së medias në Shqipëri.

Tiede më tej shpjegoi se si sinjalizues dhe oficerë policie që kryenin hetime janë vënë nën arrest shtëpie, pa pasur akuzë ndaj tyre, ose janë detyruar të kërkojnë azil politik në Zvicër, Finlandë dhe Hollandë, vetëm sepse kanë qenë duke bërë punën e tyre.
“Sa budalla e kujton zonja popullin e saj dhe mua? Pse kjo politikane e Partisë Socialiste kërkon ta tërheqë popullin e saj përmes baltës?”, u shpreh Tiede.

“Nëse ajo nuk mund të mendojë asgjë më të mirë për të thënë se qëllimi im paskësh qenë që ta përshkruaj nën një dritë të keqe këtë vend kaq të bukur – që fatkeqësisht është bërë “Kolumbia e Evropës” – atëherë ajo e ka shumë gabim”, tha më tej gazetari gjerman.

Gazetari gjerman shtroi edhe disa pyetje ndaj Gjylametit – nëse ajo mund ta shpjegonte hovin e pazakontë në ndërtime në qytete si Vlora; apo se përse taksat e mbledhura janë aq të ulëta; apo se nga i marrin vallë anëtarët e partisë së saj “aq shumë para”?

Ai gjithashtu shtroi pyetje edhe për përhapjen e rritjes së marihuanës në të gjithë vendin dhe për faktin se ka shumë ndjekje penale kundër trafikantëve shqiptarë të drogës në Gjermani, Zvicër, Spanjë, Holandë dhe Britani të Madhe, por jo në Shqipëri.
Tiede tha:

“Ndoshta në vend të akuzave zonja mund të kujdeset për këto, pasi qytetarët shqiptarë e paguajnë atë pikërisht për të bërë këtë gjë. Ah, dhe nëse ka kohë, ajo mund të merret edhe me çështjen Tahiri dhe të sigurohet që gjykata do të japë një vendim në liri të plotë; apo të merret edhe me Gjykatën Koushtetuese, Gjykatën e Lartë, me kthimn e kushtetueshmërisë në vend dhe me garantimin e lirisë së shtypit.”

Tiede tha se pasi deputetja të merrej me të gjitha këto, atëherë ajo mund edhe të kishte të drejtë t’i hidhte baltë atij, megjithë fatin se këto probleme janë reale dhe gazetari veçse ka shkruar të vërtetën.

Ai mohoi të jetë takuar me ndonjë ish-deputet të opozitës, me përjashtim të ish-ministrit të qeverisë Rama (Ylli Manjani) gjatë mbrëmjes së fundit të vizitës së tij në Shqipëri.

Artikulli i botuar në gazetën Bild, që është gazeta më e lexuar në Evropë, e përshkroi Shqipërinë si “shembulli më i qartë i një vendi kaotik në duart e një gangsteri”. Duke shtuar se ka diçka që shkon “seriozisht keq në këtë vend”, gazetari tha se përgjimet e dala në shtyp tregonin prova se deputetë, përfshirë edhe vetë Ramën, kishin bashkëpunuar (me kriminelë) për të blerë vota para zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2017.

Artikulli gjithashtu jepte detaje për luftën kundër drogës, duke deklaruar se ajo është penguar nga korrupsioni brenda policisë dhe politikës.
Deputetja e Partisë Socialiste Blerina Gjylameti dha një deklaratë pas botimit të artikullit, ku la të kuptohej se artikulli ishte paguar nga opozita, me “para të pista nga vende të huaja”. Ajo tha se “balta dhe shpifja” e botuar në mediat ndërkombëtare ishte pjesë e strategjisë së opozitës.

Përgjigja standarde e qeverisë shqiptare ndaj kritikave të gazetarëve të huaj duket se është t’i akuzojë ata se janë të paguar nga opozita me para që vijnë nga një vend i tretë si Rusia. Exit.al ka mësuar gjithashtu se, në të paktën dy raste, ambasadorë shqiptarë në vende perëndimore kanë takuar redaktorë të mediave që kanë publikuar artikuj kritikë ndaj qeverisë, duke u përpjekur t’i bindin ata t’i tërheqin artikujt ose t’i censurojnë gazetarët.

“Exit.al”

Artikulli paraprakLirohen 7 protestuesit që u arrestuan të hënën në mesnatë
Artikulli tjetërI Sëmuri shkon me tuta në ceremoninë e lamtumirës të Major Klodian Tanushit