Franca dërgon armë dhe pajisje në Ukrainë, Zelensky: Koalicioni kundër luftës po funksionon!

Armë dhe pajisje janë rrugës nga Franca në Ukrainë, ndërsa Perëndimi i jep ndihmë Ukrainës në betejën e tyre me trupat ruse që avancojnë.

Presidenti Zelensky shkroi në Twitter se ai kishte folur me presidentin e Francës Macron herët të shtunën në mëngjes kur “filloi një ditë e re në vijën e frontit diplomatik”.

“Koalicioni kundër luftës po funksionon!” Z. Zelensky shkroi në Twitter.

Të shtunën, Macron postoi një video të tij duke deklaruar: “Lufta do të zgjasë – ne duhet të përgatitemi për të!”.

 

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=629&loc=https%3A%2F%2Fwww.balkanweb.com%2Ffranca dergon arme dhe pajisje ne ukraine zelensky koalicioni kunder luftes po funksionon%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.balkanweb

 

Artikulli paraprak“Në vjedhjen e inceneratorëve edhe Emirjana Sako”, PD: Dha 10 milionë euro nga buxheti, Durrësi i mbytur nga plehrat
Artikulli tjetërMinistria e Shëndetësisë së Ukrainës bën bilancin: Të paktën 198 të vrarë nga pushtimi rus, 1115 të plagosur, 33 fëmijë