PD zbulon dokumentin: Edi Rama dhe qeveria e tij e dinin se inceneratori i Elbasanit ishte aferë korruptive (FOTOT)

Përfaqësuesi Ligjor i Partisë Demokratike Marash Logu ka publikuar dokumentet duke akuzuar Edi Ramën dhe qeveritarët e tij se kishin pranuar se inceneratori i Elbasanit ishte një aferë korruptive.

Sipas dokumentave inspektimi financiar i ineneratorit është fillimi me kërkese të kryeministrit Rama. PD i kërkon SPAK-ut për të dokumentuar dokumentacionin e plotë të kësaj procedure, duke faktuar edhe një herë se Edi Rama dhe të gjithë e kishin fare të qartë se Elbasani ishte një aferë e pastër korruptive.

Në 2 qershor 2000, Ministria e Financave dhe Ekonomisë vendosi në fillimin e inspektimit finaciar në të gjitha veprimet e sigurisë për inceneratorin e Elbasanit, përfshirë edhe shoqërinë konçesionare, për kontrollin e ligjshmërisë së procedurave dhe pagesave të kryera lidhur me këtë konçesion (shih fotot 1&2).

📍Inspektimi fillon me kërkesë të Kryeministrit (shih nenin 8, pika 2, gërma “b” të ligjit nr. 112/2015 “Për inspektimin financiar”), pasi siç kërkohet nga ligji, ka dyshime të arsyeshme për elementet e keqmenaxhimit të rëndë. financiare, veprimet, shpërdorimit të detyrës dhe korrupsionit (shih pikën 3 të udhëzimit nr. 29/2015 “Për kriteret e fillimit të inspektimit financiar publik”).

📍Praktikisht, Edi Rama dhe qeveritarët e tij kishin pranuar se inceneratori i Elbasanit ishte një aferë korruptive. Sekretari i Qeverisë Rama, ashtu si administratori i inceneratorit të Fierit, nuk mban mend se në qershor 2020, kontrolli që ai punon para 7 vitesh, kishte urdhëruar kryerjen e një auditimi të inceneratorit të Elbasanit për shkelje të rënda ligjore.

📍Sekretarja e Qeverisë Rama nuk dha asnjë përgjigje se cilat ishin gjetur gjetjet e inspektimit, cilat ishin të ligjshme të konstatuara, kush ishin personat përgjegjës dhe çfarë masash u morën apo nëse dikush u bë për të mbyllur gojën dhe për të ndaluar një procedurë ligjore që bën. të nxirrte zullume me ministra, deputetë dhe kryebashkiakë.

📍SPAK duhet të përmbajë dokumentacionin e plotë të kësaj procedure, duke faktuar edhe një herë se Edi Rama dhe të tijët e kishin të qartë se Elbasani ishte një aferë e pastër korruptive. Megjithatë, për asnjë moment nuk i ndaluan pagesat, që edhe sot kur ministria që ka nënshkruar kontratat është pas hekurave.

 

5
4
3

 

Artikulli paraprakSalianji poston foton me Luan Hotin nga Durrësi: Çdo votë për Partinë Demokratike është votë për ndryshim, votë për të mundin dhe sakrificën e çdo demokrati, votë për të ardhmen!
Artikulli tjetërKomisioni Hetimor për Inceneratorët/ Gjekmarkaj: Mbreti dhe oborri janë lakuriq! Besonin se kjo ditë s’do vinte, por hajdutëria nuk mund të fshihet pafund