Dikur e quanim Sahati, sot i thërrasin Kullë!

Nga Alba KEPI

Dhimbje!

Sot i thonë Kulla por për ne është Sahati.

Sahati nuk është Kulla e orës, por dashuria e kohës.

Sahati është koha e Dashurisë!

Sahati është vendtakimi i të dashuruarve para uljes tek stoli i tyre,

Sahati është pikëpuqja e besimtarëve para faljes në xhaminë me të nëjtin emër të ndërtuesit të saj.

Sahati është banaku i punës i usta Tufinës pa të cilin nuk pjesatojmë dot ditën.

Sahati është sofra mes miqsh duke dëgjuar këngët e Kasemit.

Sahati është kafja e pushimit pas orëve të gjata në bilbliotekë.

Sahati është kufiri i xhiros së fundit në bulevard para se të puthemi.

Sahati është libri i ndaluar nën bluzën e mikut që ta ka sjellë nga jashtë.

Sahati është gëzimi i tifozit pas fitores në derbin me Partizonin.

Sahati është qetësia e një pasdite kur këmbët të dridhen e kokën ngre lart e lutesh,

Sahati është tavolina e punës së një misioni që ke nisur,

Sahati është amaneti i qytetit, është buzëqeshja e ijes me merhamonin e bardhë si bora e Dajtit.

Sahati është tundja e kokës së tates që nuk i vë kurrë shulin portës.

Sahati është poezia e parë e poetit të ri por dhe kryevepra e shkrimtarit më me emer.

Sahati është thirrja kunder sistemit e ultrasve, ne shkallet e stadiumit.

Sahati është liria kundër diktaturës e mafias!

Sahati është makina e nuses që oshëtin rrugët nga gëzimi.

Sahati është darka e beqarve para se të vishet dhëdërr.

Sahati është paja e goces.

Sahati është hëna, hëna e asaj cope qielli qe ke mbi kokë e që po iu prek orbita shkatërron të gjitha ligjet gjeofizike me tokën.

Dikur e quanim Sahati sot i thërrasin Kullë.

Sahatin, litari e zinxhiret që e lidhën nuk do e njohin kurrë.

Mbi lakun që i varet në fyt rëndon dhe pesha jonë, që ashtu tinëz e heshtur po i shpejton marrjen e frymës së fundit.

Kemi mbetur të varur pas Kullës e jemi të gjithë fajtorë!

P.S Fajtorë! #tirana #kulla #pakohe

1 7

Artikulli paraprakVrasja e Klodian Rashës, ja si mediat e Bolinos manipuluan krimin
Artikulli tjetërKrimi trondit Tiranën, vritet një person në një lokal pranë Gjykatës