CNN: Rusia ka rekrutuar 15 mijë nepalezë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse ka rekrutuar 15,000 nepalezë për të luftuar kundër Ukrainës, raporton CNN, duke cituar burime të shumta. Ndërsa viktimat ruse në fushëbetejë rriten, qeveria ruse vitin e kaluar njoftoi një paketë për luftëtarët e huaj që i bashkohen ushtrisë së Moskës, e cila përfshin të paktën një pagë mujore prej 2,000 dollarësh dhe një proces të përshpejtuar për marrjen e një pasaporte ruse.

Sipas qeverisë nepaleze, aktualisht ka vetëm rreth 200 qytetarë të saj që luftojnë në Ukrainë në anën ruse, me të paktën 13 prej tyre të vrarë në aksion dhe 4 të kapur si robër lufte. Por avokatët dhe aktivistët e të drejtave të njeriut në Nepal thonë se këto vlerësime zyrtare nënvlerësojnë shumë shifrat e vërteta.

Ligjvënësi nepalez i opozitës dhe ish-ministri i Jashtëm Bimala Rai Paudyal tha se midis 14,000 dhe 15,000 nepalezë po luftonin në Ukrainë, duke përmendur dëshmitë e burrave që ktheheshin nga vijat e frontit dhe duke u bërë thirrje autoriteteve ruse të japin numrat realë.

CNN përmend dy qendra trajnimi në Rusi, ku nepalianët dhe të huajt e tjerë po stërviten përpara se të vendosen në vijën e frontit në Ukrainë. Ministria e Jashtme ruse nuk iu përgjigj pyetjeve të transmetuesit amerikan për numrin e nepalezëve të rekrutuar nga ushtria ruse dhe sa prej tyre kanë vdekur deri më tani.

Artikulli paraprakPërse po shtohen divorcet? Në Durrës 717 çifte kërkuan ndarjen në 2023, flasin psikologët
Artikulli tjetër“Të tregojmë diferencën mes nesh dhe moçalit të Bermudës”- Basha: Kanë frikë se po u vjen dita e përballjes me ligjin! I janë përveshur SPAK sepse…