City për herë të parë në gjysmëfinale

Manchester City për herë të parë arriti gjysmëfinalet e Champions, pasi mundi 1-0 në ndeshjen e kthimit PSG, dhe me rezultat të përgjithshëm 3-2 arriti të kalojë më tej. Në pjesën e parë, Aguero humbi një 11-metërsh, por gjithsesi nuk ndikoi në kualifikim, pasi në të 76-ën De Bruyne shënoi golin e fitores. PSG pa t’i anulohej një gol me Zlatan Ibrahimoviç në minutën e 85-të për pozicion jashtë loje. Për parizienët ky ishte sezoni i katërt radhazi që eliminohet në çerekfinale.

Manchester Cty ka mposhtur 1:0 PSG për të kaluar për herë të parë në histori të skuadrës në gjysmëfinale të Ligë së kampionëve. Kevind de Bruyne shënoi golin e fitores në minutën e 76’, gol ky i historisë. City në gjysmëfinale kualifikohet me rezultat të përgjithshëm 3:2, pasi ndeshja e parë në Paris kishte përfunduar baraz 2:2.

Trajneri i Manchester Cityt, Manuel Pellegrini ka thënë se ata ishin skuadër më e mirë se PSG dhe merituan të kualifikohen në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. “Ne luajtëm më mirë se PSG dhe kemi shumë besim se mund të luajmë kështu edhe kundër cilitdo kundërshtarë tjetër në gjysmëfinale”, tha Pellegrini pas ndeshjes.  “Në dy edicionet e fundit ishim të pafat, pasi luajtëm kundër Barcelonës, por këtë edicion jemi përmirësuar kundër Dynamos dhe PSG”.

Reali i Madridit dhe Man.City janë dy skuadrat e para gjysmëfinaliste të UEFA Champions League. Los Blancos përmbysën humbjen 2-0 të ndeshjes së parë ndaj Wolfsburg duke konfirmuar se në “Santiago Bernabeu” janë një makineri golash. Skuadra e Zidane fitoi 3-0 në sfidën e kthimit me Cristiano Ronaldon që ishte protagonisti i madh i takimit me 3 gola, që e konfirmojnë dhe si kryegolashënues të këtij kompeticioni me 16 finalizime. Goli i parë ishte mjaft i thjeshtë me portugezin që thjesht shtyu topin në rrjetë, ndërsa në të dytin goditi saktë me kokë pas një harkimi të Kroos nga këndi. Ndërsa goli i kualifikimit ishte i tëri i tiji duke i dhënë dhe përmbysjen që në kohën e rregullt Los Blancos, duke barazuar dhe rekordin e Mesit me 5 tregolësha në këtë kompeticion.

Exit mobile version