BE cakton ambasadorin e saj të ri në Shqipëri, kush është diplomati me karrierë të spikatur

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Josep Borrell, njoftoi sot emrin e ambasadorit të ri të BE-së në Shqipëri. Ai është Silvio Gonzato, një emër i spikatur në diplomacinë europiane.

Ai ka shërbyer më parë si Zëvendës Ambasador i Delegacionit të BE-së në Kombet e Bashkuara në New York.

Gonzato ka shërbyer edhe si Drejtor për marrëdhëniet ndërinstitucionale, koordinimin e politikave dhe diplomacinë publike.

Siç konfirmohet nga BE-ja, ambasadori i ri në Shqipëri do të emërohet zyrtarisht më 1 dhjetor 2023.

Artikulli paraprakSociologu Ergys Mërtiri: Kisha Katolike ka të drejtë të dënojë mbrojtjen e krimeve të komunizmit, debati intelektual i sipërfaqshëm
Artikulli tjetërPiktori pejan Xhevdet Spahija çel ekspozitat në Shqipëri: Pikturat janë si fëmijët, gjithmonë je më i lidhur me më të voglin