60% të vaksinuar/ Përse vazhdon të rritet numri i të infektuarve në Britani?

Në Britani, numri i rasteve me COVID-19 është rritur përsëri në javët e fundit, pavarësisht nga fakti se gati 60% e popullsisë ka marrë dozën e parë të vaksinës deri më tani.

Duhet të theksohet se kjo është një rritje e lehtë, por ekspertët paralajmërojnë se këto shifra mund të jenë akoma një tregues i mbërritjes së valës së tretë.

Gjegjësisht, në Mbretërinë e Bashkuar, nga fundi i prillit deri në mes të majit, 1,600 deri 2,600 raste të infeksionit u regjistruan çdo ditë, dhe në dy javët e fundit këto shifra u rritën në më shumë se 4,000.

Kjo sigurisht që është e pakrahasueshme me kulmin të valës së dytë në janar, ku kishte më shumë se 60,000 të infektuar rishtas në ditë. Megjithatë, ka një rritje të dyfishtë të infeksioneve, gjë që shqetësoi ekspertët.

Pavarësisht progresit të programit të vaksinimit, këshilltarët shëndetësorë ende nuk e dinë nëse kjo rritje e lehtë e infeksioneve do të rezultojë në një numër më serioz dhe, rrjedhimisht, një numër në rritje të shtrimeve në spital dhe vdekjeve, shkruan The Guardian.

Sipas një studimi nga Shëndetësia Publike Angleze (PHE), lloji i coronavirusit që u shfaq për herë të parë në Indi (B.1.617.2) po përhapet më shpejt se versioni origjinal dhe është në një farë mase rezistent ndaj vaksinave, transmeton Telegrafi.

Duke pasur parasysh numrin në rritje të infektuarve dhe përqindjen në rritje të llojit indian, plani i qeverisë për të lehtësuar më tej masat në Angli, i cili pritet të hyjë në fuqi më 21 qershor, është bërë i diskutueshëm.

Ministri anglez i shëndetësisë tha gjatë një paraqitje të ftuar në emisionin BBC se ai nuk mund të përjashtonte mundësinë e mbajtjes së disa prej masave për tani, duke shtuar se njoftimi zyrtar do të bëhej në 14 qershor.

“Ne duhet të shohim të gjitha të dhënat. Do të ishte krejtësisht e gabuar të merret me mend tani. Ne nuk kemi të dhëna të mjaftueshme për momentin. Ka disa pjesë të vendit ku B.1.617.2 fjalë për fjalë nuk ekziston dhe gjithçka është mjaft e qëndrueshme, ndërsa në të tjerët ky version zë vendin e variantit B.1.1 .7”, tha ministri Zahawi.

“Kjo duket sikur jemi në fillim të valës së tretë”

Doktor Martin McKee, i Shkollës së Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Universitetin e Londrës, tha se ai beson se një valë e tretë ka filluar në Britani.

“Ne tashmë mund të shohim se në disa pjesë të vendit masat aktuale nuk janë të mjaftueshme për të ndaluar rritjen e numrit të rasteve. Kjo duket sikur jemi në fillim të valës së tretë. Për shkak të këtyre shifrave të reja, ne duhet të vlerësojmë lehtësimin e mëtejshëm të masave”, tha McKee.