OBSH ngre alarmin: Një valë e re e COVID-19 po përhapet në Europën Lindore

FILE PHOTO: Security personnel keep watch outside the Wuhan Institute of Virology during the visit by the World Health Organization (WHO) team tasked with investigating the origins of the coronavirus disease (COVID-19), in Wuhan, Hubei province, China February 3, 2021. REUTERS/Thomas Peter/File Photo

Numri i rasteve me koronavirus në Armeni, Azerbajxhan, Bjellorusi, Gjeorgji, Rusi dhe Ukrainë është dyfishuar gjatë dy javëve të fundit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi një valë të re të infektimeve me COVID, në Europën Lindore, ndërsa u bëri thirrje autoriteteve shëndetësore që të përmirësojnë fushatën e vaksinimit.

“Një valë e re e pandemisë së koronavirusit po përhapet drejt Evropës Lindore”, bëri me dije OBSH.

OBSH, theksoi nevojën e vazhdueshme zhvillimin e testeve të shpejta dhe përdorimin e maskës.

 

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=629&loc=https%3A%2F%2Fwww.balkanweb.com%2Fobsh ngre alarmin nje vale e re e covid 19 po perhapet ne europen lindore%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.balkanweb

 

“Përballë valës Omicron dhe deltës që ende qarkullon gjerësisht në lindje, kjo situatë shqetësuese nuk është koha e duhur për të marrë masat që ne e dimë se punojnë për të reduktuar përhapjen e virusit,” tha Hans Kluge, drejtori Rajonal i OBSH -së për Evropën.