Rama nuk ftohet në Forumin e Parisit, Macron fton Albin Kurtin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të marrë pjesë në Forumin e Paqes në Paris ku nga rajoni ynë është ftuar edhe kryeministrja serbe Ana Brnabic.

Por, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama nuk është ftuar.

Në forumin e Parisit do të flasë, krahas liderëve të tjerë botërorë edhe Zv.presidentja amerikane Kamala Harris.

Samiti i Paqes, organizohet nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, më 11 dhe 12 nëntor.

Kujtojmë se nga ana tjetër, Kosova nuk është ftuar në Samitin për Demokraci, që do të mbahet për herë të parë në SHBA.