Ballina Top 3 Skema si Fatos Klosi kërkoi të vriste Berishën në Vlorë, Dëshmia: Na...

Skema si Fatos Klosi kërkoi të vriste Berishën në Vlorë, Dëshmia: Na ofroi 100 mijë euro…

ARISTIR LUMEZI

Ismet Haxhia, vëllai i Izet Haxhisë, i cili kreu 15 vjet burg i akuzuar në vrasjen e Azem Hajdarit, akuzon ish-kreun e SHISH, Fatos Klosi se i ka ofruar 100 mijë dollarë që Izet Haxhia të dëshmonte se ishte Sali Berisha urdhëruesi për vrasjen e Azem Hajdarit.

Në një replikë me Fatos Klosin, dhënë gazetës “Panorama”, Ismet Haxhia shprehet se ka qenë fatos Klosi që ka dashur ta përfshinte në një skenar për vrasjen e Sali Berishës gjatë një mitingu në Vlorë, por që e ka refuzuar. Sipas tij, dënimi i vëllezërve Haxhia ka qenë një inskenim i Fatos Klosit.

Ai deklaron se :

VETËM TË VËRTETA NGA GOJA E FATOS KLOSIT NUK KAM DËGJUAR KURRË TË DALIN.
AI MASHTRON ME FAKTIN QË KA QENË DREJTOR I SHISH DHE MENDON SE ATO QË THOTË AI JANË TË BESUESHME DHE TË VËRTETA.

Kur jeni takuar ju me të?

Unë jam takuar me Fatos Klosin qershorin e vitit 2000 dhe më ka kërkuar që të takoj vëllain tim, Izetin. Ai ka qenë me një zv.drejtor të CIA-s, siç thoshte ai, prezente ka qenë dhe një Marika Kazulli, e cila ishte ndërmjetësuese e këtij takimi. Ajo tani ka vdekur dhe ai manipulon si të dojë me këtë histori. Kemi qëndruar 2 orë në një lokal në Marikaj. Fatosi insistonte që të takonte vëllain tim, në prani të atij amerikanit, në mënyrë që Izeti të depononte kundër Sali Berishës, që ta arrestonte më pas Saliun.

KJO, PASI ATIJ I DËSHTOI VRASJA E BERISHËS NË VLORË.
SNAJPERI QË PËRMEND FATOS KLOSI ËSHTË HISTORI E VËRTETË.

AI ËSHTË PËRPJEKUR QË TË MË LERË NË DORË NJË SNAJPER NË DY RRUGË: NËPËRMJET NJË SPIUNI TJETËR, QË E PËRDORTE DHE AI ISHTE TE BAZA E SHIK-UT TE PAZARI I RI DHE PËRMES MARIKA KAZULLIT.
Unë mund ta kisha hedhur snajperin në det dhe nuk do gjenin dot armën, ndërsa Fatos Klosit do t’i mbeteshin gëzhojat në dorë, por dhe pasojat e krimit që do vinin pas saj. Vëllait do t’i thosha dorëzohu në postën më të afërt në Turqi dhe nga vëllezërit Haxhia nuk do të kishte asnjë përfshirje në skenarin e Klosit.

Por unë nuk doja të bija pre e skenarit kriminal politik të Fatos Klosit.
Mua më vinte turp që t’i thosha vëllait tim që Klosi kërkon që ti të deponosh kundër Berishës, me qëllim arrestimin e tij.
Pas tre muajsh, Fatosi doli me tregimin se Izeti është parë në zonat e Veriut dhe përmes kësaj donin të trembnin Berishën me Izetin dhe Jahon, sepse ishte kohë fushate zgjedhore.
Nuk ka ndodhur kurrë që Izeti të jetë takuar ndonjëherë me Jaho Mulosmanin.

Fatosi ofronte mbrojtje të Izetit, do të jepte dhe 100 mijë dollarë dhe do siguronte ikjen tonë në Amerikë.

Këtë premtim për marrje në mbrojtje apo paratë si garanci, jua ka thënë ndërmjetësja?

Jo, jo, këtë ma ka thënë direkt Fatos Klosi. Në çantën e Marika Kazullit ishte regjistruesi i bisedës tonë. Në fund të muajit korrik, përmes kunatës së Izetit, Fatos Klosi thotë: Fati i Izetit dhe i vëllezërve të tij varet nga dëshmia që do bëjë kundër Berishës.
Por ne nuk pranuam dhe bëmë gjithë ato vite burg.

Kur jeni takuar herë tjetër me Fatos Klosin?

Jemi takuar përsëri më 17 janar 2001, por ai nuk e përmend këtë takim se është burracak. Ka qenë dy ditë pas arrestimit të vëllait tim, Isamedinit, i cili doli i pafajshëm. Në atë takim, i kam kërkuar Fatos Klosit që të heqë dorë nga skenarët kundër familjes tonë. Kam bërë çerek ore debat të ashpër me të, në lokalin Red Bull përballë Ministrisë së Drejtësisë që është sot.

Ka pasur dhe persona të tjerë prezentë?

Lokali ishte i mbushur me punonjës të SHISH-it dhe e dëgjonin bisedën se ishte me tone të larta. Në një tavolinë ngjitur ka qenë dhe zv.drejtori i SHISH, me mbiemër Kadëna, që kohë më vonë i ka thënë avokatit tim që Ismeti ishte shumë i revoltuar dhe ata kanë të drejtë se i kanë futur në burg kot.

Po pas daljes nga burgu, me kë jeni takuar?

PAK DITË PAS DALJES NGA BURGU MË KA ARDHUR TE SHTËPIA KU BANON DJALI IM DY MIQ TË MI.
NJËRI, NJË PROFESOR QË KAM PASUR NË SHKOLLËN E PARTISË DHE NJË MIK I PËRBASHKËT IMI DHE I FATOS KLOSIT, TË CILIN E KA PËRDORUR VAZHDIMISHT PËR TË TRANSMETUAR MESAZHET APO PRESIONET E TIJ. NË BISEDË E SIPËR, MIKU I PËRBASHKËT MË THA: “PROFESORI (FJALA ISHTE PËR KLOSIN), KA MUNDËSI TË VIJË TË TË TAKOJË DHE PËR TË KËRKUAR FALJE!”.

UNË I KAM THËNË SE NUK MUND TA PRANOJ FALJEN PREJ TIJ, SEPSE AI NA MORI JETËN ME KOSHIENCË TË PLOTË NË ZBATIM TË SKENARËVE TË TIJ POLITIKË.
I THASHË SE NUK DUA TË MERREM ME NJË NJERI KAQ TË ULËT SA FATOS KLOSI DHE DO TË BËJË GABIM TË MË DALË PËRPARA, SE NUK E DI SE ÇFARË MUND TË NDODHË PAS GJITHË ATYRE GJËRAVE, QË KA BËRË KUNDËR NESH.

Exit mobile version