Gjendet i vdekur mjeku i njohur që zbuloi kurën për Covid-19

Një vdekje e mistershme ka ndodhur pasditen e djeshme në Itali, ku mjeku i njohur Giuseppe De Donno, u gjet i pajetë në banesën e tij, ndërsa mediat italiane raportojnë se dyshohet për vetëvrasje.

De Donno u bë jehonë në titujt kryesorë të gazetarëve gjatë përiudhës së Covid 19, pasi zbuloi dhe propozoi një kurë hiperimune për të shëruar pacientët me Covid, që duket se dha efikasitet në kulmin e krizës humanitare e shëndetësore në Itali.

Ai ishte shef i departamentit të të Pneumologjisë të spitalit Carlo Poma në Mantua, kur propozoi trajtimin me plazmë himerimune të pacientëve me Covid.

Mediat italiane raportojnë se rrethanat e vdekjes së tij mbeten të paqarta, ndërkohë që karabinierët kanë përjashtuar mundësinë që ai të jetë vrarë.

De Donno u largua në rrethana që ende nuk dihet si saktësisht si shef në Carlo Poma në Mantua, dhe u detyrua që të zbriste në detyrë duke qëndruar vetëm si mjek i përgjithshëm.

Kurimi i tij plazmatik për Covid nuk u njoh kurrë zyrtarisht, megjithëse rezultatet e eksperimentit të tij dukeshin të ishin pozitive. Në më shumë se një rast Giuseppe De Donno pretendoi  se kura e tij kishte dhënë rezultat në rastet e rënda të infektimeve, dhe kishte ndikuar në uljen e presionit për mjekët në spitalet e tejmbushura me pacientë.

“Nuk doja ta besoja. Ne humbasim një person të bukur, një mjek të shkëlqyeshëm, i cili luftoi si një luan gjatë Covid për të shpëtuar qindra jetë, shpesh kundër gjithçkaje dhe të gjithëve. Udhëtim të qetë Giuseppe, ke lënë një boshllëk të madh”, deklaroi udhëheqësi i Lega Matteo Salvini pasi zbuloi lajmin.

Ndërkohë që reagime ka pasur dhe në rrjetet sociale, edhe nga gazetarë që e kanë intervistuar mjekun.

“Më kujtohet intervista që bëra kur ai u bë hero duke shpëtuar 58 pacientë të sëmurë me sëmundje kovide duke përdorur plazmën e dhuruesit. Ata e sulmuan atë dhe e bënë të shpëtonte nga radari. Mjeku Giuseppe De Donno, pasi shpëtoi kaq shumë jetë, u margjinalizua dhe u kthye përsëri në një mjek të përgjithshëm, sot ai mori një litar dhe vendosi të braktisë këtë planet, ai që shpëtoi kaq shumë jetë”, thuhet në një reagim. /Il gornale.it