25 vjet nga ekzekutimi mafioz i Bujar Kaloshit

Nga Tritan SHEHU

Mengjezi i sotem u çel heret me nje kujtim tragjik, si pasoje e asaj ngjarje kriminale.

Por dhe me kujtim, homazh te thelle e plot respekt per ate, qe ajo dore kriminale largoi nga ne, per mikun e shtrejte, bashkepuntorin e vyer, demokratin e pa perkulur, perfaqesuesin e asaj familje te madhe vlerash e kulture, familjarin shembullor, njeriun e thjeshte e plot virtute, te perkushtuarin, modelin e shtetarit ideal:

Bujar Kaloshin.

25 vite me pare, ne ate paradite te nxehte ato krisma te asaj arme tinzare goditen te gjithe ne, goditen demokracine, shtetin tone te ri, aspiratat per Liri e Perendim.

Se ato krisma erdhen nga skutat me te erta e kriminale te te kaluares, pikerisht per te goditur Shqiperine demokratike e perendimore.

Ne fakt ato ishin preludi i nje revanshi te eger e urrejtje te akumuluar nga ata qe dhunen, shtypjen, vrasjen e kishin pasur si karakteristike per mbi 45 vite diktature.

Ta kujtojme gjithemone Bujarin tone ashtu siç ai ishte, modeli i demokracise, si nje frymezim korrektesie e qendrese per te gjithe!