Lidhjet me krimin dhe Veliun të Drejtorit të Policisë së Durrësit

Denoncimi i plotë i publikuar nga ish-Kryeministri Berisha:

Narkopolicia prone e Veliut!

Akuza te renda per korrupsion ne nivelet me te larta te narkopolicise.

Narkodrejtor Veliu emeron ne kundreshtim me ligjjn besnikun e tij ne trafiqe ne krye te policise se Durresit.

Narkodrejtoret e Qarqeve mbahen ne detyre ne kundershtim me ligjin!

Lexoni denoncimet e oficerit digjital. sb

Ju uroj shendet Doktor,

Me lejo te denoncoj faktin se ish shefi i Komisariatit te Policise nr. 2 Tirane, Oltion Bistri, ose vjelesi i gjobave per llogari te Ardi Veliut ne te gjithe zonen e ish bllokut dhe njekohesisjt kanali i komunikimit me Emiliano Shullazin ne ish Zonen e Parkut eshte katapultuar ne kundeshtim me ligjin e policise per gradat si Drejtor i Policise Durres sepse aksidentalisht Policia e Durresit po kapte sasira te medha kokaine dhe Ardit i duhej nje nje njeri i besuar jo vetem per pritjen e kokaines por dhe per dergimin e saj ne Evrope pas perpunimit te saj 1 me 3 per shkak te cilesise se larte rreth 90%.

Ky Oltion Bistri, kur ishte Shef i Sektorit te Kerkimit ne Drejtorine e Policise Tirane, shkonte e merrte deri 10 mije euro per cdo person ne kerkim ndryshe e kercenonte me arrest. ( rasti i 2 shtetasve nga fieri, mbase i kujton dicka kur ta lexoje)

Gjate pandemise por dhe gjate fushates ky dhe Ermal Kapllani i Policise Bashkiake kane bere rreth 500.000 euro per koke duke favorizuar ndertimet pa leje dhe dukeje lejuar lokalet jashte kres policore sipas pageses qe kryenin.

Ky Oltion Bistri eshte ai tipi qe zbuloi dhe i dergoi Ardit videon e nenes se adoleshentit qe u dhunua nga policia tek parku i liqenit se kishte dale pa leje, dhe doli i shperfytyruar Ardi duke i thene komisiionit parlamentar “shif cfare mamaje ka ky djali”

Ky oltion Bistri qe i ka marre gradat cdo 6 muaj, paguan per shtepine e Ardi Veliut ka ble tek Rezidenca Kodra e Diellit, por cuditerisht nuk

I doli gjate vetingut.

Dhe e fundit si shpjegohet qe gjysma e drejtuesve te katapultuar rishtaz si Drejtore Qarqesh Policie nuk jane pajisur me certefikate Sigurie nga DSIK?

Jo vetem qe nuk jane pajisur, por u jane refuzuar sepse DHISH dhe SHCBA, kane material komprementues ne ngarkim te tyre per perfshirje ne aktivitet kriminal, te akuzuar per vepra te renda si Kultivim dhe trafikim te narkotikeve, Shterngim dhenie pasurie, Ushtrimi i ndikimit te paligjshem, Korrupsion, Shperdorim detyre, etj.

Publikoje me shpresen se SPAK do kryeje hetimet perkates, ju garantoj me jete per keto qe ju them. Jane me dhjetra shefa krimesh, shefa komisariatesh, drejtues te tjere te policise te cileve u eshte refuzuar certefikata e sigurise. Anonim ju lutem