Argjentina në finale, Messi shpërthen në lot pas gjuajtjes së penalltive

Lionel Messi ishte plot emocione të përziera dhe stresuese gjatë fitores së Argjentinës kundër Kolumbisë në gjysmëfinale të Kupës së Amerikës 2021, që flet shumë për dëshirën e pashterur të 34-vjeçarit për ta arritur lavdinë me ekipin e vet kombëtar.

Gjysmëfinalja mes Argjentinës dhe Kolumbisë u desh të përcaktohej me penallti, pasi takimi i rregullt prej 90 minutave nuk dha fitues duke përfunduar baras 1:1, raporton.

Martinez, i cili u përpoq t’i shpërqendrojë kundërshtarët me fjalë, ishte heroi i vërtetë i Argjentinës duke i mbrojtur gjuajtjet e Davinson Sanchez, Yerry Mina dhe Edwin Cardona nga pika e bardhë. Ndërsa Lionel Messi, Leandro Paredes dhe Lautaro Martinez shënuan për Argjentinën, për ta siguruar një vend në finale kundër Brazilit.

Gjatë gjuajtjeve nga pika e bardhë Messi, i cili gjuajti i pari dhe shënoi për Argjentinën, ishte shumë i zëshëm dhe shumë emocional.

Paraqitjet e tij në fushë gjatë këtij turneu dhe reagimet emocionale tregojnë sesa e rëndësishme është për Messin ta fitojë trofeun e parë në karrierë me Argjentinën, që është gjëja e vetme që i mungon atij në një karrierë madhështore dhe të shkëlqyeshme.

Argjentina është në kërkim të trofeut të parë të madh ndërkombëtar që prej vitit 1993, kur e fitoi Kupën e Amerikës, dhe përsëri Messi ishte njeriu i ndeshjes, duke e prodhuar asistin e pestë të turneut, në të cilin i ka shënuar edhe katër gola.

Argjentina i ka shënuar 11 gola deri tani në Kupën e Amerikës 2021 dhe Messi është përfshirë në 10 prej tyre. 34-vjeçari i ka shënuar 4 gola, i ka bërë 5 asiste dhe i ka përgatitur dy golat e tjerë.

Skuadra e Lionel Scalonit është e pamposhtur në 19 ndeshje, që prej disfatës kundër Brazilit në gjysmëfinalen e Kupës së Amerikës 2019.

E5rGR9gXMAE7qzZ