Ballina Bota & Rajoni Kanadaja “përvëlohet” nga temperaturat e larta, raportohet për dhjetëra të vdekur

Kanadaja “përvëlohet” nga temperaturat e larta, raportohet për dhjetëra të vdekur

Dhjetëra persona kanë humbur jetën në Kanada mes një valë të paparë nxehtësie. Mediat raportojnë se Policia në zonën e Vancouver u është përgjigjur më shumë se 130 vdekjeve të papritura që nga e Premtja. Shumica ishin të moshuar ose kishin probleme shëndetësore.

Ata thanë se nxehtësia ishte një faktor më shumë për të shkaktuar vdekje.

Të martën, Kanadaja regjistroi temperaturën e saj më të lartë ndonjëherë për të tretën ditë radhazi,49.5C në Lytton, British Columbia.

Para kësaj jave, temperaturat në vend nuk kishin kaluar kurrë 45C.

Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës pritet të rrisë frekuencën e ngjarjeve ekstreme të motit, të tilla si valët e nxehtësisë. Sidoqoftë, lidhja e çdo ngjarjeje të vetme me ngrohjen globale është e komplikuar.

Vapa besohet të ketë qenë një faktor kontribues në vdekjen e 65 njerëzve në qytetin e Vancouver, thotë policia. Ndërsa Periferia e Burnaby, raportoi të paktën 34 vdekje të papritur dhe zona e Surrey regjistroi 38, raporton BBC.

Exit mobile version