350 mjekë dhe infermierë që kanë marrë vaksinën kineze preken nga Covid-19

Më shumë se 350 mjekë dhe punonjës mjekësorë kanë kapur COVID-19 në Indonezi pavarësisht se janë vaksinuar me Sinovac dhe dhjetëra janë shtruar në spital, thanë zyrtarët, ndërsa shqetësimet rriten në lidhje me efikasitetin e disa vaksinave kundër varianteve më infektive.

Shumica e punëtorëve ishin asimptomatikë dhe vetë-izolonin në shtëpi, tha Badai Ismoyo, shef i zyrës shëndetësore në rrethin e Kudus në Java qendrore, por dhjetëra ishin në spital me ethe të larta dhe nivele të ngopjes së oksigjenit në rënie.

Kudus, i cili ka rreth 5,000 punonjës të kujdesit shëndetësor, po lufton me një shpërthim që besohet se drejtohet nga varianti më i transmetueshëm Delta i cili ka rritur nivelet e zënies së shtratit mbi 90%.

Të caktuar si një grup përparësor, punonjësit e kujdesit shëndetësor ishin ndër të parët që u vaksinuan kur inokulimet filluan në janar.

Pothuajse të gjithë kanë marrë vaksinën COVID-19 të zhvilluar nga kompania kineze biofarmaceutike Sinovac, thotë Shoqata Mjekësore e Indonezisë (IDI).

Ndërsa numri i punonjësve të kujdesit shëndetësor indonezian që vdesin nga COVID-19 ka rënë ndjeshëm nga 158 në janar në 13 maj, sipas grupit të iniciativës së të dhënave LaporCOVID-19, ekspertët e shëndetit publik thonë se shtrimet në spital në Java janë shqetësuese.

“Të dhënat tregojnë se ata kanë variantin Delta (në Kudus) kështu që nuk është për t’u habitur që infeksioni i përparimit është më i lartë se më parë, sepse, siç e dimë, shumica e punëtorëve të kujdesit shëndetësor në Indonezi morën Sinovac, dhe ne ende nuk e dimë megjithatë sa efektive është në botën reale kundër variantit Delta, ”tha Dicky Budiman, një epidemiolog në Universitetin Griffith të Australisë.

Zëdhënësit nga Sinovac dhe Ministria e Shëndetësisë e Indonezisë nuk ishin menjëherë në dispozicion për koment për efikasitetin e firmës kineze CoronaVac kundër varianteve më të reja të virusit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) miratoi përdorimin emergjent të vaksinës së Sinovac këtë muaj, duke thënë se rezultatet treguan se parandaloi sëmundjen simptomatike në 51% të marrësve dhe parandaloi COVID-19 të rëndë dhe qëndrimin në spital në të gjithë ata që u studiuan.

Ndërsa Indonezia u përball me një nga shpërthimet më të këqija të Azisë, duke regjistruar më shumë se 1.9 milion infeksione dhe 53,000 vdekje, mjekët dhe infermierët e saj pësuan një vdekje të rëndë prej 946.

Shumë tani po përjetojnë lodhje pandemike dhe po marrin një qasje më pak vigjilente ndaj protokolleve shëndetësore pasi janë vaksinuar, tha Lenny Ekawati, nga LaporCOVID-19.