Ballina Bota & Rajoni Intensifikohen luftimet mes Izraelit dhe Hamasit, dhjetra viktima

Intensifikohen luftimet mes Izraelit dhe Hamasit, dhjetra viktima

Fire billow from Israeli air strikes in the Gaza Strip, controlled by the Palestinian Islamist movement Hamas, on May 10, 2021. - Israel launched deadly air strikes on Gaza in response to a barrage of rockets fired by the Islamist movement Hamas amid spiralling violence sparked by unrest at Jerusalem's Al-Aqsa Mosque compound. (Photo by MAHMUD HAMS / AFP)

Të martën Izraeli i intensifikoi sulmet në Rripin e Gazës, duke rrafshuar një ndërtesë shumëkatëshe të përdorur nga grupi militant Hamas dhe duke vrarë të paktën tre militantë ndërsa raketat palestineze binin pothuajse pa ndalim në disa pjesë të Izraelit.

Këto shihen si luftimet më të ashpra mes tyre që nga viti 2014 dhe nuk shihet japin asnjë shenjë për ndalje të tyre.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u zotua ta zgjerojë ofensivën, ndërsa militantët e Gazës lëshuan një breshëri të ashpër raketash në mbrëmje, pasuar nga shpërthime në të gjithë zonën e populluar dendur të Tel Avivit.

Raketat shkaktuan vdekjen e tre grave në Izrael dhe dhjetëra vetë u plagosën. Numri i të vdekurve në Gaza u rrit në 32 palestinezë, mes tyre 10 fëmijë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë. Mbi 200 vetë u plagosën.

Ndërkohë në komunitetet arabe në të gjithë Izraelin shpërthyen demonstratat, një tjetër sinjal ky për zgjerimin e trazirave. Protestuesit i vunë flakën dhjetëra automjeteve si dhe u përplasën me policinë.

Përplasjet mes Izraelit dhe Hamasit shihen si më të ashprat që prej një lufte 50-ditore në verën e vitit 2014. Në pak më shumë se 24 orë, përplasjet aktuale, shkaktuar nga tensionet fetare në qytetin e kontestuar të Jeruzalemit, gjithnjë e më shumë i ngjajnë asaj të një lufte shkatërruese.

Ndërkohë burime diplomatike bënë të ditur për agjencinë “Reuters” se të mërkurën do zhvillohet një mbledhje jozyrtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së lidhur me dhunën në Lindjen e Mesme.

Hamasi tha në një deklaratë se kishte lëshuar 130 raketa në drejtim të Tel-Avivit dhe rrethinave të tij.

Krahu i armatosur i Hamasit tha se e kishte ndërmarrë këtë akt si kundërpërgjigje ndaj sulmit ajror izraelit kundër një kompleksi banimi 13 katësh në Rripin e Gazës, i cili u shemb të martën mbrëma pas goditjes.

Shtëpia e Bardhë dënoi të martën sulmet me raketa nga Hamasi dhe grupe të tjera kundër objektivave në Izrael dhe tha se Izraeli ka një të drejtë legjitime për t’u vetëmbrojtur.

Por zyrtarët amerikanë njëkohësisht i bënë presion Izraelit për çështjen e trajtimit të palestinezëve, duke thënë se Jeruzalemi “duhet të jetë një vend i bashkëjetesës”.

“Jeruzalemi, një qytet me një rëndësi kaq të madhe për njerëzit e besimit në të gjithë botën, duhet të jetë një vend bashkëjetese,” u tha gazetarëve zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki. Ajo tha se vemendja kryesore e SHBA tani është te ulja e tensioneve.

Departamenti amerikan i Shtetit tha se kishte folur me partnerët izraelitë dhe me zyrtarët palestinezë për gjendjen e krijuar dhe se kishte parë disa hapa inkurajuese si nga pala izraelite edhe nga ajo palestineze.

Në Gazë, pamjet video të kompleksit të goditur nga sulmi ajror izraelit tregonin shtëllunga tymi të dendur, ndërsa katet e sipërme ishin ende të paprekura derisa u shembën në tokë.

Kompleksi strehonte një zyrë që përdoret nga Hamasi, udhëheqja politike e qeverisësve islamistë të Gazës.

Izraeli dërgoi 80 avionë për të bombarduar Gazën të martën dhe grumbulloi tanke në kufi ndërsa breshëritë e raketave goditën qytetet izraelite për të dytën ditë me radhë.

Shpërthimi i luftimeve, erdhi pas përplasjeve mes palestinezëve dhe policisë izraelite në Xhaminë al-Aksa të Jeruzalemit të hënën.

Banorët e kompleksit dhe njerëzit që jetojnë në afërsi të tij ishin paralajmëruar të largoheshin rreth një orë para sulmit ajror, sipas dëshmitarëve. Nuk është e qartë nëse ndërtesa ishte evakuuar plotësisht, apo nëse pati viktima.

Qyteti i shenjtë i Jeruzalemit ka qenë i tensionuar gjatë muajit të agjërimit musliman të Ramazanit, sidomos pas kërcënimit të një vendimi gjykate për dëbimin e palestinezëve nga shtëpitë që pretendohen nga kolonët hebrenj.

Kryeministri Benjamin Netanyahu tha se Izraeli do të intensifikojë sulmet në Gaza, një enklavë prej 2 milion banorësh, në përgjigje të sulmeve me raketa, të cilat vazhduan deri në orët e para të mbrëmjes.

“Si fuqia e sulmeve ashtu edhe shpeshtësia e tyre do të rritet,” tha ai në një deklaratë me video.

Brenda një ore pas deklaratës, Izraeli tha se kishte dërguar 80 avionë për të bombarduar vendet nga lëshoheshin raketave në Gaza dhe rreth saj. Nga zonat me popullsi të dendur u panë të ngriheshin shtëllunga tymi.

Zyrtarët thanë se këmbësoria dhe forca të blinduara po dërgoheshin për të përforcuar tanket tashmë të grumbulluara në kufi, duke evokuar kujtimet e ndërhyrjes së fundit izraelite në Gaza në vitin 2014 për të ndalur sulmet me raketa.

Në luftën që pasoi dhe që zgjati shtatë javë, në Gaza u vranë më shumë se 2,100 persona, sipas ministrisë së shëndetit të Gazës, si dhe 73 izraelitë, ndërkohë që mijëra shtëpi në Gaza u rrafshuan.

Të martën, para se të shembej kompleksi i banimit, ministria e shëndetësisë në Gaza tha se të paktën 28 palestinezë, përfshirë 10 fëmijë, ishin vrarë dhe 152 ishin plagosur nga sulmet izraelite që nga e hëna, kur Hamasi lëshoi raketa drejt Jeruzalemit, për herë të parë që nga viti 2014.

Shërbimi kombëtar izraelit i ambulancave tha se dy gra ishin vrarë nga sulmet me raketa në qytetin jugor Ashkelon.

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (ICRC) u bëri thirrje të gjitha palëve që të tërhiqen dhe u kujtoi atyre kërkesën e ligjit ndërkombëtar që të përpiqen të shmangin viktimat civile.

Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian dënoi sulmet me raketa nga Gaza në Izrael por gjithashtu tha se ishte i shqetësuar për kërcënimin e dëbimit të detyruar të banorëve palestinezë nga lagjja Sheikh Jarrah e Jeruzalemit Lindor.

Exit mobile version