Pse është krijuar Superliga dhe çfarë do të ndodhë me Kupën e Kampioneve dhe kampionatet, flet Perez

“Shumë klube të rëndësishme në Spanjë, Itali dhe Mbretërinë e Bashkuar duan të gjejnë një zgjidhje për një situatë shumë të keqe financiare. Mënyra e vetme është të luani lojëra më konkurruese. Nëse në vend që të luani CHL, Superliga ndihmon klubet të rimarrin fitimet e humbura”.

“Këtu në Real Madrid kemi humbur shumë para, të gjithë po kalojmë një situatë shumë të keqe. Kur nuk ka fitim, mënyra e vetme është të luajmë lojëra më konkurruese gjatë javës. #SuperLiga do të shpëtojë klubet financiarisht”.

“Futbolli duhet të evoluojë si çdo gjë në jetë. Futbolli duhet të përshtatet me kohën në të cilën jetojmë tani. Futbolli po humbet interesin, të drejtat e TV po zvogëlohen. Ne donim të bënim #SuperLigën, pandemia na ka dhënë urgjencë: tani të gjithë jemi shkatërruar në futboll”.

Futbolli duhet të ndryshojë për të qenë më tërheqës globalisht. Në vend që të bënte Ligën e Kampionëve sepse humbi interesin si ai në vitin 1950, ndryshimi vjen dhe madje në atë kohë FIFA dhe UEFA ishin kundër tij. Por, kështu ndryshoi futbolli … “.

“Gjëja tërheqëse në futboll është të luash midis klubeve të mëdha, vlera për televizionin rritet dhe gjenerohen më shumë të ardhura. Nuk janë vetëm të pasurit që duan #SuperLigën, ne po e bëjmë për të shpëtuar futbollin sepse është në një moment kritik”.

“Do të bëhet si një piramidë sepse ne klubet e mëdha do të kemi më shumë para dhe do të jemi në gjendje t’i investojmë duke blerë lojtarë … nëse klubet e mëdha humbasin paratë e tyre siç po ndodh, i gjithë sistemi i futbollit rrëzohet si me Ligën e Kampionëve. “.

A është një ligë e mbyllur?
“#SuperLiga NUK është një ligë e mbyllur, nuk është absolutisht e vërtetë. Kushdo që fiton pesë vendet në dispozicion do të jetë në gjendje të luajë me ekipet e tjera më të mira në botë”.

“Ne do të flasim me UEFA-n, siç thamë në deklaratë. Ne duhet të diskutojmë me UEFA-n, 5 vendet e disponueshme në #SuperLigë. UEFA ka punuar për formatin e ri të UCL, por unë sinqerisht nuk e kuptoj atë. Ne duam ta ruajmë futbollin”.

“UEFA është një monopol, por duhet të jetë më transparent. Ne duam të ruajmë futbollin për 20 vitet e ardhshme, është në një kohë të një rreziku serioz. Nëse fitoni, merrni 120 deri 130 milionë euro nga UEFA por me # SuperLigën do të fitojmë shumë më tepër”.

A do të ndalohen lojtarët të luajnë lojëra ndërkombëtare?
“Lojtarët e ndaluar nga gara ndërkombëtare dhe ekipet kombëtare sipas UEFA? Mos u shqetëso, kjo NUK do të ndodhë. Ata nuk do të ndalohen nëse bashkohen me #SuperLigën”.

A do të ndalohen klubet nga ky sezon në Ligën e Evropës/Ligën e Kampionëve?
“Real Madrid, Manchester City dhe Chelsea si klubet e tjera të #SuperLigës NUK do të ndalohen nga Liga e Kampionëve ose ligat e brendshme. 100%, jam i sigurt. E pamundur”.

Çfarë do të ndodhë me Ligën Premier?
“Edhe në Ligën Premier, nëse klubet më të mira janë më të forta ekonomikisht, të gjitha klubet e tjera do të bëhen gjithashtu më të forta. Kjo është një fakt. Ne duam të dialogojmë me UEFA-n siç kemi propozuar në #SuperLigë, ne duam të shpëtojmë futbollin”.

A janë ftuar PSG dhe Bayern?
“PSG NUK u ftua, që nga sot. Ne madje nuk kemi folur me klube gjermane. Tani jemi 12 klube, duam të bëhemi 15 klube. Nëse PSG dhe Bayern Munich refuzojnë, gara e #SuperLigës nuk do të anulohet. Këto janë gjepura”.

“Presidenti Ceferin ofendoi Andrea Agnelli sot, nuk është e mundur. Është çmenduri të diskutosh një president të një klubi botëror si Juventus. Kjo është diçka e papranueshme, UEFA duhet të ndryshojë, ne nuk duam një president që fyen presidentët e tjerë”.

“15 klubet themeluese janë ato që kanë më shumë rëndësi për sa i përket argëtimit. Të tjerët si Napoli, Roma do të kenë një shans të jenë në garë një vit apo një tjetër dhe pastaj le të shohim”.

“Kjo # SuperLigë nuk është për të pasurit, por është për të shpëtuar futbollin. Nëse kjo vazhdon, futbolli do të zhduket dhe deri në vitin 2024 ne do të ishim të vdekur. Kjo është mënyra e vetme për të shpëtuar të gjithë: klube të mëdha, të mesme dhe të vogla”.

“Boris Johnson tha se ai do të bëjë gjithçka për të anuluar # SuperLigën sepse ata i shpjeguan atij se Liga Premier do të zhdukej: është false, nuk është e vërtetë. Gjithçka do të kthehet në normalitet …”

“Real Madrid dhe klube të tjera të SuperLigës NUK do të përjashtohen nga ky edicion i Ligës së Kampionëve. Kjo nuk do të ndodhë, ligji na mbron. Kjo është e pamundur”.

Po në Ligën e Kampionëve?
“Formati i ri i Ligës së Kampionëve për 2024 është diçka absurde. Unë nuk kam asnjë interes personal për ta bërë këtë #SuperLigë, unë nuk jam pronari i Realit, por vetëm president sepse Reali është në pronësi të anëtarëve. Unë vetëm dua të ruaj futbollin”.

“Barcelona po kalon një situatë të vështirë ekonomike, Laporta menjëherë kuptoi dhe pranoi si të gjitha klubet e shkëlqyera në botë. Kjo #SuperLigë do të shpëtojë të gjithë botën e futbollit”.

“Ne nuk e kemi ftuar PSG-në akoma, ne do të flasim me shumë klube dhe do t’i shpjegojmë ata rreth projektit # SuperLigës. Nëse Bayern refuzon të bashkohet nuk do të anulohet, mos u shqetësoni. Ne gjithashtu do të punësojmë disa nga gjyqtarët më të mirë në botë”.

A mund të tërhiqen klubet?
“Kontrata e #SuperLigës është e detyrueshme. Askush nuk mund të largohet, ne do të punojmë të gjithë së bashku. Të gjitha klubet nënshkruan kontratat të shtunën e kaluar, nuk ka asnjë problem”.

“Pse nuk janë pagat në UEFA dhe La Liga publike? Pse nuk janë ulur pagat si gjithë të tjerët gjatë pandemisë? Na duhet më shumë transparencë. Ne e dimë pagën e LeBron James, por nuk e dimë pagën e presidentit të UEFA-s “.

Kur do të fillojë?
“Nëse mund të fillojmë me #SuperLigën në gusht, ne do ta bëjmë atë. Ne do të bëjmë më të mirën për të filluar këtë vit. Ne duam të arrijmë një marrëveshje me UEFA-n dhe palët e tjera të përfshira. Ne do të flasim me UEFA-n, FIFA-n dhe jo vetëm”.

“Nëse nuk mund të gjejmë një marrëveshje me UEFA-n, NUK do të tërhiqemi. Nëse ata duan të presin për vitin 2024 për të bërë reformën, ata mund të presin. Ne nuk jemi duke pritur për askënd sepse kemi nevojë për #SuperLigën”.

“Nëse tifozët i shohin ndeshjet e futbollit shumë të gjata mund të jetë për shkak se ato nuk janë mjaft interesante … ose ndoshta mund të na duhet t’i bëjmë më të shkurtra ndeshjet e futbollit”.

Cristiano Ronaldo dhe transferimet e tjera të Real Madridit?
“Cristiano Ronaldo nuk do të rikthehet te Real Madridi. Nuk ka sens, ai ka kontratë me Juventusin”.

“Tifozët më kanë kërkuar të blejë Mbappen. Por unë u them që mos u shqetësoni, ai është një lojtar i mirë”.

“Babai i Haalandit ka vizituar qendrën tonë në Valdebebas. Mbappe dhe Haaland janë lojtarë të shkëlqyer, por çfarë kanë bërë Messi e Ronaldo, është e pabesueshme”, ka përfunduar Perez.