Giani De Biasi kritikon qeverinë dhe deklaron: Do të votoj me 25 prill!

epa04969736 Albania's head coach Giovanni De Biasi reacts during the UEFA EURO 2016 qualifying group I soccer match between Albania and Serbia in Elbasan, Albania, 08 October 2015. Serbia won 2-0. EPA/ARMANDO BABANI

Traineri që na çoi në Kampionatin Europian për të parën herë në histori kritikon qeverinë dhe deklaron se do të votojë me 25 prill. Giani De Biasi ishte arkitekti i suksesit më të madh në futbollin shqiptarë, trajneri që drejtojë kuqezinjtë në kualifikimit historik në “Euro2016”.

Ky fakt nuk mjafton për ti shpëtuar vendimit të qeverisë që i kërkon të gjithë ambasadorëve të atij suksesi të dorëzojnë pasaporta diplomatike brenda datës 1 qershor.

Në një lidhje live në “News24”, tekniku italian nuk arrin ta konceptojë këtë vendim, e ka të pamundur ti jap një shpjegim logjik. Nuk mund të ketë më pasaportën e tij diplomatike, por De Biasi si shtetas shqiptarë ka të drejtën të votojë në zgjedhjet e 25 prillit, një të drejtë që me sa duket ka ndërmend ta zbatojë