Kur barbarët të vrasin qytetin duhet një zgjim i fuqishëm kombëtar

Adriatik DOSTI

Kur ta vrasin qytetin tend ….dhe ty te vdesin per se gjalli….
….Jane po i njejti gjak bastardesh …ata qe dje teksa zbriten nga malet koke pa lare e me opinga i vune kazmen Tirones sone dhe hodhen ne ere me dinamit gjithcka deshen e qe s’kish lidhje me komunizmin e tyre brutal e gjakatar…duke filluar nga Pazari i Vjeter…ish Komiteti Ekzekutiv, Bar Sahati …Kursali …Kinemate Rex e Nacional…Kompleksin e varreve te Familjes Mbreterore…Rezidencen e Mbretit Zog…..Qendren Kulturore Kosova etj etj….
…Dhe keta te sotmit bijte e bijat , niperit e mbesat e barbareve, vandaleve, antiqytetareve, shkaterruesve , prishesve te lindur , gjakatareve ne gen , antishqiptareve …qe kane disa vite qe i jane versulur Tirones sone me buldozere e fadroma duke rafshuar gjithcka qe ju del perpara pa meshire.,…duke e vrare qytetin tone si kurre me pare ne historine e tij…duke i zhdukur fytyren, memorien e identitetin e tij ….dhe jo pa qellim…
E te dyja palet trashegueso-shkaterruese …komunisto-mafioze te te njejtit gjak…i lane qytetit tone trashegim e peshqesh disa godina germadha nder me te shemtuarat e llojit te tyre nder dekada si Pallatin e Kultures, Muzeun Historik Kombetar…15 Kateshin…..Piramiden…Pallatin e Kongreseve …
Per te mos kujtuar e per te mos harruar qe ngulen ne mes te Tiranes edhe bustet e bolshevikeve e terroristeve komuniste …Lenin, Stalin…Avni Rustem e Enver Hoxhe…etj etj…
….Dhe fillimisht e per ta patur me te lehte barbarine e tyre mbi Tironen tone …c’nuk bene per te na perzene ne bijte e saj me pare …e me pas nisen banditizmin e tyre mbi qytetin tone …
….Na prishen shtepine e lindjes se fundi Maternitetin Mbreteresha Geraldine ku ne 80 vjet me radhe linden aty me qindra e mijera qytetare te Tirones sone e te krejt Shqiperise…………por me pare na kishin prishur edhe shkollen ku mesuam Gjimnazin Sami Frasheri…sikurse na kishin mbyllur pothuajse krejt Kinemate e qytetit tone ku gjithkush prej nesh kishte prej tyre aq e aq kujtime te bukura ne ato vite te veshtira te izolimit e erresires komuniste ….
Sikurse na zhduken nga faqja e dheut edhe Banjot Publike e na lane e detyruan turpshem te shurrosnim rreze mureve te pallateve e ku te mundeshim …per turp te zotit …
Jane po keta Monstra qe na prishen e na zhduken Biografine 70 vjecare te futbollit tone shqiptar ….Stadiumin tone Kombetar qe ne menyren me te cuditeshme paten guxuar ti vinin emrin e ish te dashurit te Gruas se Komandantit te tyre….Qemal Stafes…
Atë stadium ku dikur ishim shpallur edhe Kampione të Ballkanit !
Jane po keta barbare qe i shkaterruan Tirones edhe Hotel Dajtin nje nder me te miret e llojit te vet ne Ballkan…sikurse ja deformuan edhe Parkun Rinia…apo edhe ja basarduan aq shemtuar edhe Lulishten pas shtatores se Skenderbeut ku gjithesejcili prej nesh e ka minimumi aty nje fotografi kujtim …qofte edhe sikur per te thene ….PO …une jam krenar qe kam jetuar ne Tirane…ne qytetin e dashurise sime pa kufij…
Jane po keta…e po i njejti gjak barbaresh e vandalesh shkaterrues qe se fundi nuk kursyen as Maternitetin …kete veper te trashegimise sone kulturore e muzeale te biografise e historise se qytetit tone ndertuar 80 vjet me pare …shtepine ku u lindem ne vete…ku na linden kalamajte tane e ku ju gezuam lindjes se niperve e mbesave tona…
Sikurse po keta bastarde larguan prej aty ”per ta sistemuar ne nje vend tjeter me te mire” edhe Shtatoren e Mbretit Zog…sikurse larguan e shkulen nga hyrja e Tiranes ..Simbolin tone kombetar Shqiponjen…ate ”sorre ” te frikeshme qe te tremb diten e naten sikurse u shpreh i pari i tyre i sotem…i cmenduri kryeminister Rama…
Jane po keta barbare shkaterrues qe prishen dhunshem Teatrin tone Kombetar …biografine e krenarine e Art -Kultures sone kombetare ….sepse ai vend e shesh aty ju duhej per kullat e bandes e mafies se tyre qe i solli e i mban ne pushtet…
Sikurse sot po zhdukin edhe nje tjeter simbol te historise e identitetin te Tirones sone teksa e kane rrethuar krejt me kullat e betonin e tyre banal…Sahatin e Madh te Qytetit …
Sikurse jane po keta vulgare e grabites te babezitur e te pa ngopur qe deformuan e basarduan Sheshin Skenderbej….Rrugen e Durresit…Lulishtet kryesore te qytetit…Kodrat e Liqenit Artificial…etj etj pa fund…
Jane po keta qe e lane Tiranen pa Cirk…pa Estrade…pa Stacion Treni …pa nje Pallat Sporti per se mbari…pa nje Pishine Olimpike…pa nje mini stadium per Atletiken …sepse mendja e tyre e mbrapshte punon per te shemtuar e veshur me brekushe e thase pleherash Galerine e Arteve…..për të lënë drejt prishjes, rrënimit e shkatërrimit edhe ndërtesën e parë të Radio Tiranes…sikurse kane ne plan te prishin se shpejti edhe Ndertesen e Parlamentit te pare Shqiptar qe per turpin e tyre kane vite e vite qe e kane lene te funksionoje si Teater Kukullash [???]…
Dhe kudo…kulla e beton me para te pista …ndertime qe gjenerojne para krimi …godina te shemtuara e shume kateshe qe mbijne pas cdo ”kontrate” per larje parash te pista te pushtetmbajtesve te pa ngopur…hajdute e bastarde…
E tash kane disa vite po ju a vjedhin edhe nje tjeter krenari tuajen…e kam fjalen per klubin e skuadren tuaj te zemres…nderin, lavdine e krenarine tuaj sportive SK Tiranen …kur ja kane lene ate ne dore nje xhambazi e dallkauku ”tregtaro-biznesmen”…si Refik Halili qe zoteron 66 % te aksioneve te klubit dhe nje hajduti klasik e te pa fytyre qe gjoja perfaqeson Bashkine e Tiranes me 33 % ose me sakte Erion Veliajn……njefare bastardi me emrin Arbian Mazniku .
Dhe perballe shkaterrimeve te tyre pa fund …heshtja e memeceria jone absurde dhe mos reagimi yne skandaloz e i pa falshem…sidomos per kete lloj katrahure që po ju lëmë pas brezave qe do te vijne …te cilet do te kene gjithe te drejten e zotit te na shajne e gjykojne mjaft rende…
…Ndaj nuk ka faj as Rama e as Veliaj per gjithe c’kane bere e po bejne mbi Tiranen tone te pakten qe nga viti 2000 e ne vazhdim joooo….
Fajin e kemi ne …po po …ne te gjithe…tironcit vendalinj e denbabaden…tironcit qe kane dekada qe jetojne ne Tirone por edhe te gjithe ata qe frymojne ne kete qytet prej 90 e deri me sot …te gjithe ne qe rrijme e bejme sehir e bejme gam – gam neper fb e neper kafenera e shohim se si Rama e Veliaj e krejt banda e tyre po na e shembin cdo dite mbi koke Catine e Shtepise sone te madhe e te perbashket…ate te Tirones sone qe neser rrezik nuk do arrijme dot as ta njohim …aq shume na e kane deformuar e shkaterruar barbaret e llojit te tyre…
Ku eshte qytetaria…respekti e dashuria per qytetin, mbrojtja e historise dhe e identitetit te tij…ku jane shoqatat e Tirones…ku jane qytetaret e saj pavaresisht se jane apo nuk jane tiranas …
C’prisni me…kur do ngriheni kundër barbareve…apo atëherë kur Tirones sonë të mos i ketë mbetur më as nami e as nishani ?
Harram ju qofte qe nuk dini apo me sakte edhe nuk doni …te mbroni Shtepine tuaj…harram ju qofte nese me 25 prill serisht guxoni e votoni Rame – Veliajn e banden e tyre qe ju shkaterruan si vend…si popull e si njerez…
Kjo c’ka po ndodh sot e prej disa vitesh mbi Tironen tone eshte kembana me e forte e alarmit per nje rizgjim të fuqishëm qytetar e kombetar e per nje JO te forte ndaj barbareve e monstrave qe kemi mbi krye…
A.R.DOSTI