Dje dita e rekordit më të zi nga Covid-19, Berisha: Gjithçka jashtë kontrolli!

Nga Sali BERISHA

Dje dita e rekordit me te zi!

14 viktima vetem ne spitale dhe 1052 te infektuar me vetem 3.7 teste per 1 te infektuar.

Gjithçka jashte kontrolli!

Perkundrejt lumit te fjaleve dhe mashtrimeve te Edvin Hajdutit pandemia merr dhene!

Miq, pandemia covid19 eshte jashte cdo kontrolli! Dje ishte dita e rekordit me te zi qe nga fillimit te saj.

Dje 14 qytetare humben jeten ne spitalet covid te Tiranes dhe se paku, siç kane treguar studime te pakundershtueshme, gjer 5 here me shume kane vdekur dhe ne shtepite e tyre dhe spitalet e rretheve ne Shqiperi.

Po keshtu dje me vetem 3974 testime u zbuluan shifra rekord e te infektuarve ne nje dite qe nga fillimi i pandemise prej 1052 raste te reja.

Dje per te fshehur numrin real te infektuarve Xhahili i Surrelit dhe banda e tij qe thurrin sukses me shpirtra te vdekurish, testoi vetem 3.7 per nje te infektuar. Kjo sepse po te testonte sipas rregullit 13000 vete do dilnin se se paku se 4-5 mije prej tyre ishin te infektuar.

Miq, Shqiperia per shkak te keqmenaxhimit te pandemise nga Xhahili i Surrelit mbylli vitin 2020 me 6026 vdekje te teperta krahasuar me numrin e pergjithshem te vdekjeve te vitit 2019 dhe si vendi me vdekshmeri te tepert me te larte ne bote pas Meksikes dhe Peruse.

Rikujtoj ketu se 6 muajt e pare te vitit 2020 vdekshmeria e pergjithshme perfishi ketu vdekshmerine nga covid 19 ishte 3,5% me e ulet se sa vdekshmeria e pergjithshme e gjashtmujorit te pare te vitit 2019, çka do te thote se te tere vdekshmerine e tepert te vitit 2020 Shqiperia e pati vetem ne gjashtmujorin e dyte te ketij viti.

Fakti qe viti 2021 shenon qe ne fillim shifra vdekjesh rekord nga covid19 tregon se ky vit do jete viti i mijra fataliteteve me te shumta se sa viti qe kaloi.

Keto shifra tregojne se ne Shqiperi pandemia eshte jashte çdo kontrolli dhe se Edi Rama ka zgjedhur per kontrollin pandemise fallc kontrollin e saj:

1-pjestimin me disa here te vdekshmerise reale nga covid19 dhe,

2-ndalimin e vendosjes se shpalljeve per vdekjet ne shtyllat e rrugve,

3- testimin sa me te kufizuar per uljen artificiale te rasteve te infektuara.

I bej thirrje OBSH te nderhyje me urgjence ne mbikqyrje te situates katastrofike qe po zhvillohet ne Shqiperi. sb