Berisha: Biden një mik i madh dhe i çmuar i Shqipërisë, Kosovës dhe kombit shqiptar!

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka uruar Presidentin e ri të SHBA, Joe Biden pas betimit që bëri ditën e sotme.

Berisha shkruan në një postim në Facebook se, Biden është një mik i madh i Shqipërisë dhe Kosovës dhe ai ka patur një ndikim të madh në të gjitha vendimet më të rëndësishme që SHBA kanë marrë për lirinë e shqiptarëve.

Postimi ish-Kryeministrit Berisha

Joe Biden betohet si President i 46-te i SHBA!

Miq, sot ne oren 12:00 sipas ores lokale u zhvillua ceremonia e inaugurimit te presidentit te zgjedhur Joe Biden si president i 46-te i SHBA.

Presidenti Joe Biden u inaugurua sot si president i vendit me te fuqishem te planetit pas nje karriere brilante 50 vjeçare si sherbetor besnik i vendit dhe kombit te tij ne funksione shume te rendesishme deri ne zevendesperesident i SHBA ne dy mandate.

Presidenti Biden me 3 nentor 2020 si kandidat i Partise Demokratike mori ne zgjedhjet presidenciale me shume vota se çdo paraardhes tjeter i tij ne historine e SHBA. Zgjedhja e tij u mirprit nga vendet e lira ne Europe dhe mbare boten, Aleanca e Atlantikut te Veriut, Bashkimi Europian si dhe organizatat kryesore nderkombetare.

Gjithashtu sot betohet si zevendes presidente gruaja e pare ne historine e SHBA, Kamala Harris.

Presidenti Joe Biden eshte nje mik i madh dhe i çmuar i Shqiperise, Kosoves dhe kombit shqiptar. Ai ka patur nje ndikim te madh ne te gjitha vendimet me te rendesishme qe SHBA kane marre per lirine e shqiptareve.

Ne takime dhe biseda te shkurtra qe kam patur vite me pare me ish zevendes presidentin Biden kam patur rastin te degjoj pre tij fjalet me te ngrohta e shprehjet me te veçanta qe une kam degjuar ndonjehere nga nje burre shteti per shqiptaret dhe Shqiperine.

Ndaj ju ftoj te dashur miq t’i urojme Presidentit Joe Biden suksese te medha ne udheheqjen e SHBA dhe botes se lire ne kater vitet qe vijne! sb