Zgjidhet udhëheqësi i ri i CDU

Armin Laschet është zgjedhur udhëheqësi i ri i CDU, pas një gare maratonë të partisë gjermane në pushtet.

59-vjeçari Armin Laschet u zgjodh në një balotazh kundër konservatorit Friedrich Merz me 521 vota pro dhe 466 kundër.

Midis tre kandidatëve, Laschet, i cili që nga viti 2017 ka qenë kryeministri i shtetit më të populluar të Gjermanisë Nordrhein-Westfalia, beson dhe qëndron në një vazhdim të kursit të Angela Merkel.

Në fjalën e tij të fitores, Laschet u zotua të bënte gjithçka që partia të fitonte në zgjedhjet e ardhshme rajonale dhe të mbante pozicionin e Kancelarit.

Në fjalimin e tij përpara votimit të së shtunës, Laschet theksoi përsëri rëndësinë e të qenit të unifikuar, pasi sipas tij CDU nuk ka nevojë për një CEO për ta drejtuar atë, por për një kapiten ekipi që do të udhëheqë atë dhe do ta mbajë partinë së bashku. Ai këmbëngul në kohezionin shoqëror dhe ekonominë sociale të tregut.