Ballina Sport Zbulohet shkaku pse Barcelona refuzoi Ronaldon

Zbulohet shkaku pse Barcelona refuzoi Ronaldon

Barcelona zbulon shkakun pse kishte hedhur poshtë mundësinë për të blerë Cristiano Ronaldon me çmim shumë të lirë. Ish-presidenti i klubit, Joan Laporta thotë se, shkaku ka qenë Ronaldinho.

Laporta pasi u zgjodh president i Barcelonës më 2003, transferoi Ronaldinhon nga Paris Saint-Germain dhe më onë atë vit iu ofrua mundësia ta blejë edhe ish-yllin e Manchester Unitedit dhe Real Madridit, Ronaldo, raporton Gazeta Express.

Por Laporte, të cilit i mbaroi mandati më 2010 dhe do të garojë sërish për president të Barcelonës në zgjedhjet e këtij muaji, thotë se nuk pendohet pse refuzoi ta blinte tash sulmuesin e Juventusit, duke i shpjeguar arsyet e tij.

“Kur ishim duke i kryer transferimet e Ronaldinhos dhe Rafa Marquez, përfaqësuesit e Marquezit na e propozuan Cristiano Ronaldon. Ai ishte lojtar i Sporting Club atë kohë”, zbuloi Laporta.

“Njëri prej menaxherëve të tij tha se e kishin një lojtar të cilin ia kishin shitur Manchester Unitedit për 19 milionë euro, por se do të na e shitnin neve për 17 milionë euro”.

“Por ne kishim investuar në Ronaldinhon tashmë. Ronaldo luante më shumë në krah se në qendër. Mendimi ynë ishte se ishim kompletuar, prandaj e refuzuam Ronaldon dhe nuk pendohem aspak për këtë”, shtoi ai.

Natyrisht Barcelona nuk mund të pendohet për këtë duke qenë se Ronaldinho ishte mësuesi i Lionel Messit, yllit argjentinas që i solli klubit trofe të mëdhenj për gati dy dekada.

Exit mobile version