Vaksina sekrete, skarcitet apo fallco

Sali BERISHA

Vaksina sekrete, skarcitet apo fallco dhe bosi birbo i shqiptareve!

Miq, skenat e djeshme ne Stadium tejkalojne per kah surrealja, folku dhe tragjikomizmi i tyre edhe zhvillimet ne Makonda, fshatin e fantazive te Garsia Markesit.

Keshtu dje bosi i Shqiperise, nje kryemafioz i papergjegjshem guxoi dhe nxori ne tregun mediatik dhe jo vetem ne kulmin e pandemise se covid 19 vaksinen kunder tij, ne kundershtim flagrant me ligjet e vendit dhe ligjet nderkombetare te transportit, te importit, te qarkullimit, te lejimit te perdorimit te medikamenteve, pa asnje dokument qe te provoje se eshte reale apo skarcitet dhe fallco.

Qytetareve, njelloj si ne nje narkoshtet u thuhet se kjo eshte nje dhurate e nje vendi te BE qe kerkon qe te mos i permendet emri dhe se kjo eshte merite jo e atij qe e dhuroi por merite e bosit birbo te Surrelit dhe se
deshmitar per kete eshte Baton Stanishiqi.

Kurse muzika nuk mund ti besohej kujt tjeter perveçse Arben dhe Karlo Malavites, Ymer Çorapes dhe tualetit te Kol Balles, te cilet njoftonin me tam tame se arriten 500000 dozat e para qe qeveria ka kontraktuar tek Pfizer (pa asnje kontrate) dhe qe duhet te vinin javen e trete te janarit kurse ne te vertet behej fjale per 960 doza te vjdhura, kontarbanduara, skkarcitet dhe nje zot e di çdo gje tjeter por asgje ne perputhje me ligjet dhe rregullat e vendit, te BE, as dhe te botes.

Nderkohe te gjitha ambasdat e vendeve te mundshme te dhurates se pretenduar ose qendrat e tyre si Roma , ku prej tre javesh gjendet nje dhurate e BE prej 11 mije vaksinash apo Athina qe premtoi rreth 10 mije te tilla dhe te tjera, mohuan te kene nisur vaksina per ne Tirane.

Se fundi, ky skenar qe tejkaloi ne tragjikomizmin e personazheve disa here ate te klanit te Kolonel Buendias dhe Ursula Inguaran (personazhe kryesore te Markesit ne 100 vjet vetmi) hoqi çdo maske per ate qe quhet komitet i cili del se nuk eshte asgje tjeter vecse nje bos mafioz i nje vendi ku transparenca,ligji kombetar dhe nderkombetar eshte zevendesuar me terrin dhe ligjin e mafies se droges!sb