Analisti i njohur: Ministrat e Ramës si “derra që zhgërryhen”! Basha është në rrugën e mbarë…

Analisti i njohur, Agron Gjekmarkaj u shpreh se, darka e ministrave në Dubai ishte e neveritshme.

I ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24”, Gjekmarkaj tha se, qytetarët krijuan neveri nga luksi në atë darkë. Kishte nga ata komentues që thoshin se, ministrat duken si “derra që zhgërryhen”.

Gjekmarkaj tha më tej se, Basha është në rrugën e mbarë në fushatë, duket më afër të rinjve dhe biznesit. Ai tha se Basha duhet që të shfrytëzojë pakënaqësinë e qytetarëve ndaj qeverisë.

“Shohim ujëra të përmbytjeve që nuk menaxhohen nga qeveria. Rama thoshte prapë fajin e ka Saliu, sepse bie më shumë ujë tani tha. Jemi shoqëri që përtypim vetëm propagandë. Mendoj se po bën gjithçka për atmosferë manipulimi. Përbuzja u pa edhe për darkën në Dubai, ku thuhej për ta se janë “derra që zhgërryheshin”, ndër të tjera nga qytetarët. Basha ka një sjellje europiane në fushatë, e shoh afër të rinjve, afër bizneseve, e shoh aktiv në përmbytje. Mendoj se Basha është në rrugën e duhur. Basha nuk duhet të thotë më që Rama na vodhi votat. Çdo humbje do faturohet mbi ato”, tha Gjekmarkaj.

Në lidhje me shpërndarjen e vaksinave në Shqipëri, Gjekmarkaj u shpreh se Rama nuk na ka thënë se nga kanë ardhur ato. Gjekmarkaj vlerësoi se kryeministri bën propagandë.

“Është gjë e mirë që në Shqipëri vijnë vaksinat. Është gjë e mirë që vaksinohet kryeministri, një grup njerëzish pranë tij dhe mjekët e infermierët. Por, kjo e mirë është shumë relative me një sërë efektesh anësore propagandistike që ngjarja po merr. Rama nuk na thotë nga erdhën vaksinat.

Thonë se janë të Fajzerit, por nuk dimë ku mbahen. Rama tha se do të tregojë frigoriferin. Do ta bëjë monopol të propagandës vaksinimin. Kjo u bë pasi u pa dreka në Dubai e disa pushtetarëve, në një nga hotelet me luksoze në botë. Këtu funksionon gjithçka si në Lindje. Ministrat janë të zotë të marrin. Roma u rrëzua nga stomaku dhe druhem se ministrave dhe qeverisë, fundi mund t’i vijë nga mosngopja”, u shpreh Gjekmarkaj.

Po ashtu, Gjekmarkaj tha se Rama ka spostuar aksin politik të Shqipërisë, duke mbajtur raporte të mira me Turqinë, pasi edhe liderët europianë nuk e presin më në takime.

“Rama na thotë shifra, por se duket se janë pak vaksina. Kryeministri qante hallin Kosovës, por Kosova duket se do na ndihmojë ne. Politikanët e Kosovës duket se janë më serioz për çështje të shëndetit publik. Rama do të trembë Bashkimin Europian. Rama do të afrohet me Erdogan, një njeri që është autokrat. Rama ka spostuar aksin, nga rruga drejt Brukselit, në rrugën drejt Ankarasë. Neve na ka ndihmuar Amerika dhe BE për të dalë nga kaosi. Ramën ka kohë që nuk e presin liderët e Europës. Kryeministri ka simpatinë e Erdoganit. Rama ka qenë i shantazhuar nga Tahiri e jo më nga Turqia. Kjo ndodh sepse kryeministri nuk plotëson kushtet e BE-së”, vlerësoi Gjekmarkaj.

I pyetur për situatën politike në SHBA, Gjekmarkaj u shpreh se Biden duket një president dinjitoz.

“Biden më duket president dinjitoz. Trump ishte shumë populist dhe vuri disi në rrezik demokracinë amerikane. Unë besoj se Biden do të punojë edhe në Ballkan e në Shqipëri. Sado që Ballkani ka qenë trazovaçi i BE-së, besoj se do të shkojë drejt BE-së, ndihmuar edhe nga kjo e fundit”, përmbylli Gjekmarkaj.