Trump dhe Biden bëjnë thirrje për qetësi

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden iu drejtua kombit pas trazirave që shpërthyen në ndërtesën e Capitol Hillit të SHBA-së, duke e quajtur atë një “sulm” ndaj demokracisë. Mbështetësit e presidentit aktual, Donald Trump kanë hyrë në hollin e Kongresit Amerikan teksa kanë shkaktuar kaos brenda saj, raporton cnn.

“Në këtë orë, demokracia jonë është nën një sulm të paparë. Ndryshe nga çdo gjë që kemi parë në kohët moderne. Një sulm ndaj kështjellës së lirisë, vetë Capitolit. Një sulm ndaj përfaqësuesve të popullit dhe policisë së Capitol Hillit, të betuar për t’i mbrojtur ata. Dhe nëpunësit publikë që punojnë në zemër të Republikës sonë … Më lejoni të jem shumë i qartë.

Skenat e kaosit në Kapitol nuk pasqyrojnë një Amerikë të vërtetë. Mos përfaqësoni atë që jemi. Ajo që po shohim është e vogël numri i ekstremistëve kushtuar paligjshmërisë. Ky nuk është mospajtim. Është çrregullim. Është kaos. Kufizohet me kryengritjen. Dhe duhet të marrë fund tani”, tha Biden.

Biden i bëri thirrje Trumpit të paraqitet në televizionin kombëtar dhe të dënojë mbështetësit e tij që shkaktuan kaosin.

“Fjalët e një presidenti kanë rëndësi, pavarësisht sa i mirë apo i keq është ai president. Në rastin më të mirë të tyre, fjalët e një presidenti mund të frymëzojnë. Në rastin më të keq të tyre, ata mund të nxisin. Prandaj, unë i bëj thirrje Presidentit Trump të shkojë në televizionin kombëtar tani për të përmbushur betimin e tij dhe për të mbrojtur Kushtetutën dhe të kërkojë fundin e këtij rrethimi”, tha Biden në një fjalim drejtuar amerikanëve.

Theksojmë se një grua është plagosur në qafë pas të shtënave me armë zjarri gjersa raportohet se janë lënduar disa policë dhe protestues.
Donald Trump ka reaguar duke kërkuar qetësi gjersa ka urdhëruar që situatën nën kontroll ta merr Garda Kombëtare.
Kongresi Amerikan gjatë ditës së sotme është dashur të konfirmojë fitoren e demokratit, Joe Bidenit.