Ballina Kryesore Raporti ndërkombëtar i IFIMES: Pas largimit të Gruevskit, Thaçit e Gjukanoviçit, koha...

Raporti ndërkombëtar i IFIMES: Pas largimit të Gruevskit, Thaçit e Gjukanoviçit, koha për largimin e Ramës

Instituti prestigjoz IFIMES (International Institute for Middle East and Balkan Studies), njeri prej zerave me serioz dhe me te besueshem ne Europe dhe ne bote per rajonin, zbulon lidhjet e klanit Rama, Edvinit dhe Vella Olsit si dhe te Fatzi Xhafes dhe Sajmir Habilit etj, me krimin dhe drogen.
Ketu me poshte keni hulumtimin dhe analizen shteruese per rregjimin e Rames dhe gjendjen shperthyese ne Shqiperi.

IFIMES

Më 28 Nëntor të këtij viti, Shqipëria shënoi 108 vjetorin e shpalljes së pavarësisë nga Perandoria Osmane. Që kur u bë një shtet sovran dhe i pavarur, Shqipëria ka shënuar këtë ditë si ” Dita e Flamurit”, e cila simbolizon unitetin e të gjithë shqiptarëve. Sidoqoftë, situata në Shqipëri është larg çdo uniteti dhe se vendi po grumbullohet së bashku me vendet evropiane që janë politikisht të paqëndrueshme dhe të pazhvilluara. Megjithëse pritej që pas vitit 2013 dhe ardhjes së Edi Ramës , Kreut të Partisë Socialiste (PS) dhe Kryetarit të Bashkisë së Tiranës për shumë vite, në pushtet, vendi do të fillonte të lulëzonte, por e kundërta ka ndodhur. Në dy vitet e para të mandatit të tij si Kryeministër ishin regjistruar disa ndryshime pozitive, ndërkohë që më pas pati një shpërthim në fushën e krimit (të organizuar) dhe korrupsionit. Partitë kryesore të opozitës, pra Partia Demokratike (PD) e udhëhequr nga Lulzim Basha dhe Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI) e udhëhequr nga Monika Kryemadhi , kanë tërhequr deputetet e tyre nga Parlamenti i Shqipërisë në Shkurt të vitit 2019.

Në 30 qershor të vitit 2019 opozita bojkotoi “zgjedhjet e paligjshme lokale”, pasi këto të fundit u njoftuan nga regjimi i Edi Ramës dhe jo Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Metës . Në këto zgjedhje lokale, për shkak të bojkotit nga opozita, pjesëmarrja ishte në një nivel të ulët prej vetëm 22.96%, dhe se kryetarët e bashkive që u rekomanduan nga Rama kishin rekorde kriminale të mëparëshme. Ndërkohë që situata në korpusin politik shqiptar ka ndryshuar. Ish Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është akuzuar nga Prokuroria Speciale në Kosovë dhe tani ndodhet në njësinë e paraburgimit në Hagë. Për më tepër, aleati i tij i ngushtë dhe homologu i tij malazez, Milo ?ukanovi? humbi zgjedhjet parlamentare dhe pritet që të gjykohet për veprat penale dhe krimet e luftës që ai ka kryer.

Kanabizimi i Shqipërisë si një mjet për blerjen e votuesve
Mandati i parë i Edi Ramës si kryeministër (2014-2017), Shqipëria u bë vendi kryesor për prodhimin e paligjshëm të kanabisit, tregtisë në droga të rënda dhe trafikimit të qenieve njerëzore në Evropë. Kjo u konfirmua nga BE, Europol , Departamenti i Shtetit i SHBA dhe Kombet e Bashkuara . Besohet se fitimi i paligjshëm nga trafiku i drogës është pesë miliardë euro. Vetëm në Itali u kapën 30 ton kanabis që vinte nga Shqipëria në 2017 (viti i zgjedhjeve), ndërsa 11.3 tonë janë kapur në 2015, dhe këto dy vite kanë zënë rekorde. Pas publikimit të disa përgjimeve në 30 janar të vitit 2019, u zbulua se dhjetra përfaqësues të Partisë Socialiste, Kryetarë të Komunave të PS dhe zyrtarë të tjerë të rangut të lartë ishin të përfshirë në bashkëpunim me rrjetet e krimit të organizuar në mënyrë që të kenë mundësi të blejnë vota, të frikësojnë votuesit, të falsifikojnë dokumentet dhe veprimtarive të tjera kriminale para dhe gjatë zgjedhjeve të përgjithshme në vitin 2017. Kjo siguroi prova të qarta për bashkëpunimin në një nivel të lartë midis qeverisë së udhëhequr nga PS dhe trafikantëve të drogës dhe njerëzve, të cilëve Rama u ka lehtësuar bumin e prodhimit dhe tregtisë së lëndeve narkotike.

Grupet e krimit të organizuar dhe kriminelët, në këmibim të mbështetjes që i dha qeverisë në zgjedhje, fituan mbrojtje nga ana e policisë dhe nga përfaqësues politik. Mbi bazën e bisedave telefonike të përgjuara në Itali, si dhe vendimeve përfundimtare dhe detyruese të gjykatave italiane, dy Ministrat e Punëve të Brendshme të njëpasnjëshme të qeverisë Rama, Saimir Tahiri dhe Fatmir Xhafaj kanë dhanë dorëheqjen nga pozicioni i tyre për shkak të përfshirjes së anëtarëve të familjes së tyre në trafikun e drogës. Të dhënat e prokurorisë italiane tregojnë se një pjesë e fitimit të tyre janë përdorur për blerjen e votave. Tahiri e ka humbur mandatin e tij si përfaqësues në politikë, ndërkohë që Xhafaj është ende aktiv. Duhet të kujtohet se shumica e Partisë Socialiste fillimisht kishte refuzuar të shfuqizonte imunitetin parlamentar të Tahirit në mënyrë që ai të shmangte ndjekjen penale. Ka akuza që tregojnë se vëllai i Ramës ka qenë i lidhur me rrjetin kriminal të organizuar.

Ashtu si në rastin e presioneve në media, situata e përgjithshme në Shqipëri u përkeqësua nga një vit në tjetrin. Gazeta gjermane Bild , Zëri i Amerikës dhe BIRN ( Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese ) zhvilluan hetime të pavarura nga gazetarë dhe zbuluan ekzistencën e dy çështjeve të ndjekjes penale – ” Çështja 339 ” dhe ” Çështja 184 “. Rasti i çështjes 339 ka të bëjë me një duzinë CD-ve që përmbajnë biseda telefonike të përgjuara midis bandës Avdyli dhe ministrave të PS-së, Kryetarit të Bashkisë së Durrësit, përfaqësuesve dhe zyrtarëve të tjerë të lartë. Me kërkesë të autoriteteve gjermane Avdyli banda u vu nën mbikëqyrjen e policisë në lidhje me trafikimin e drogës.

Bisedat telefonike të përgjuara kanë treguar se banda Avdyli ka mbështetur drejtpërdrejt zyrtarët e Partisë Socialiste në blerjen e votave gjatë zgjedhjeve parlamentare të vitit 2017 dhe në këmbim iu dha kontrata në tenderë publik, si dhe pandëshkueshmëri dhe mbështetje politike për veprimtaritë e tyre kriminale. Rasti i çështjes 184 tregon të njëjtën strategji të blerjes së votave të rënë dakord midis përfaqësuesve të PS dhe rrjeteve të krimit të organizuar, e cila u zbatua gjerësisht në qarkun Dibër dhe gjatë zgjedhjeve të pjesshme lokale në 2016. Edhe pse banda Avdyli u dënua për operacionet e saj të drogës, sistemi gjyqësor nuk arriti t’i përgjigjej aspektit zgjedhor të këtyre çështjeve. Në një moment gjatë gjykimit Prokuroria ftoi Komisionerin e Zgjedhjeve të dëshmonte para gjykatës, i cili kishte vdekur më parë Prokuroria nuk ishte në dijeni të kësaj gjëje.

A kanë dhënë ryshfet kriminelët edhe sistemin gjyqësor?
Analistët vlerësojnë se regjimi i Edi Ramës ka rreth dy miliardë Euro në dispozicion për blerjen e votave në zgjedhjet parlamentare të planifikuara të zhvillohen në 25 Prill 2021.

Pastrimi i parave dhe niveli rekord i PPP – shteti në prag të falimentimit
Duke arritur fitoren e Ramës në 2013, renditja e Shqipërisë në lidhje me pastrimin e parave u përkeqësua ndjeshëm. Sipas listës Kundër Pastrimit të Parave (AML) të botuar nga Instituti i Qeverisjes së Bazelit, ku bëhet fjalë për pastrimin e parave, Shqipëria së bashku me disa nga vendet e Evropës ndodhet e 44-ta në listë. Për më tepër, Këshilli i Evropës, ka vërtetuar se masat e ndërmarra nga qeveria shqiptare në luftën kundër pastrimit të parave ishin joefikase dhe se qeveria duhet të rrisë përpjekjet e saj për të ardhmen në këtë drejtim. Për më tepër, në Mars të viti 2020, Shqipëria u vu nën një monitorim të shtuar nga Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD), që është Task Forca e Veprimit Financiar (FATF), pasi ishte në një angazhim të nivelit të lartë politik për të punuar me FATF dhe Moneyval që të forconte efektivitetin e regjimit të tij të Pastrimit të Parave (AML) dhe Luftimin e Financimit të Terrorizmit (CFT) – si një juridiksion me mangësi strategjike.
Por çfarë do të thotë kjo në praktikë?

Sipas një analize të plotë nga Iniciativa Globale Kundër Krimit të Organizuar , e cila u botua në Gusht të vitit 2020, duket se vetëm në periudhën 2017-2019 në Tiranë më shumë se 1.6 miliardë euro të pista ishin pastruar përmes sektorit të pasurive të patundshme. Për më tepër, analiza gjithashtu tregoi se në të njëjtën periudhë rezervat valutore në Shqipëri u rritën me 3.2 miliardë €, që është nga 6.7 miliardë € në 9.9 miliardë €. Duket se statistikat zyrtare të tregtisë nuk mund të japin llogari për arsyen e një rritje të tillë të konsiderueshme, duke treguar një rritje prej vetëm 52 milion € në 2018, dhe me një shifër të ngjashme të parashikuar për vitin 2019. Arsyeja prapa shifrave kaq të larta të përmendura më sipër mund të gjendet në zgjerimin e prodhimit dhe tregtisë së kanabisit në vend si rezultat i kriminalizimit të elitës qeverisëse të Ramës.

Është tronditëse që praktika e pastrimit të parave zbatohet edhe në sferën publike. Gjatë viteve të fundit iniciativa të shumta ekonomike u përballën me vëzhgimin ndërkombëtar dhe kundërshtimin e fortë lokal për shkak të frikës nga korrupsioni dhe pastrimi i parave. Krijimi i një agjencie të veçantë publike për investime që do të administronte investime strategjike multimilionë u përgënjeshtrua dhe u kritikua shumë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe Banka Botërore(BB) për shkak të kornizës së paqartë ligjore që lejon rregullime të padrejta me pronën private dhe publike. Për më tepër, Komisioni Evropian ka mohuar ashpër propozimin për një amnisti fiskale multimilionale, pasi kjo do të përfitonte fitime kriminale dhe hyrjen e tyre në ekonominë zyrtare, ndërsa Rama e ka kthyer vendin në një qendër rajonale për pastrimin e parave. Sidoqoftë, edhe nëse këto dy iniciativa nuk kanë sukses, disa të tjera tashmë kanë pasur sukses. Për shembull, projekti i Ramës për partneritet publik-privat (PPP) me vlerë një miliard, i cili rezultoi në rritjen e borxhit publik nga 63% në 2013 në 95.7% në mes të vitit 2020.

Sipas të dhënave të Eurostat, Shqipëria ka arritur raportin më të lartë PPP-PBB në Bashkimin Evropian. Siç tregohet në grafikun më poshtë, raporti shqiptar ndryshon ndjeshëm nga ai i vendeve të tjera evropiane.
Me sa duket, ekonomistët në të dy anët e spektrit politik besojnë se partneriteti publik-privat i Ramës (PPP) përbën një kërcënim serioz për stabilitetin financiar të vendit. Për më tepër, shumë kontrata janë shembuj flagrantë të abuzimeve, korrupsionit dhe pastrimit të parave. PPP në lidhje me ndërtimin e autostradës Milot-Balldren vlen 256 milion €, që është dy herë më e lartë se standardi i Bankës Botërore. Ndërtimi i Teatrit të ri Kombëtar, duke përdorur modelin e PPP-së, është themeluar mbi një ligj anti-kushtetues. Konkretisht, kompania përfituese u zgjodh paraprakisht me synimin për të fshehur një projekt privat të pasurive të patundshme. Për më tepër, PPP për djegien e mbeturinave do të kushtojë 430 milion €, ndërsa kompania përfituese është e vendosur jashtë vendit dhe në pronësi të një gruaje 23-vjeçare pa përvojë ose kapital. Përfaqësuesit e shoqërisë civile dhe opozitës besojnë se partneriteti publik-privat është zgjidhja ” përfundimtare ” jo vetëm për qëllime korrupsioni, por edhe për pastrim parash. Rama është bërë sundimtari i vetëm në Ballkan me të gjitha gjerat që ka bërë si “heshtjen” e medias, blerjen e votave dhe korrupsionin në shkallë të gjerë, dhe kjo gjë mund të mbarojë vetëm nëse ndërkombëtarët do të monitorojnë çdo lëvizje të tij.

Ilir Meta parandaloi një luftë civile në Shqipëri
Shqipëria është me fat që ka politikanin më me përvojë në vend Ilir Metës në pozicionin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë, në periudhën e vështirë me të cilën përballet vendi gjatë sundimit të regjimit të Edi Ramës. Presidenti Meta nuk ra në asnjë prej provokimeve nga regjimi i Edi Ramës. Ai madje nuk insistoi në zgjedhjet lokale, të cilat në përputhje me Kushtetutën që ai kishte shpallur për 17 tetor, pavarësisht nga fakti se zgjedhjet e paligjshme u mbajtën në 30 qershor të 2019-ës. Si një politikan i mençur dhe me përvojë Presidenti Meta i kushtoi shumë më shumë rëndësi paqes dhe stabilitetit relativ, sepse ai nuk donte ta shtynte vendin në një luftë civile. Analistët besojnë se duke pasur parasysh situatën aktuale në Shqipëri dhe zgjedhjet e afërta parlamentare, të cilat do të zhvillohen në 25 Prill të vitit 2021, është e nevojshme që të organizohet një lëvizje mbarëkombëtare që do të bashkonte në një spektër të gjerë të subjekteve politike, dhe kryesisht qytetarëve të Shqipërisë, duhet të drejtohet nga Ilir Meta, si personi i vetëm që në këtë pikë mund të mposhtë regjimin e Edi Ramës. Ndërsa në rrethana normale do të ishte e papërshtatshme që Presidenti i Shqipërisë të drejtojë një lëvizje mbarëkombëtare për rrëzimin e regjimit.

Shpëtimi për Shqipërinë
Rama nuk kishte arritur të përmbushte pritjet e qytetarëve të Shqipërisë. Në vend të kësaj, Shqipëria është bërë epiqendra e veprimtarive kriminale evropiane, dhe veçanërisht e prodhimit dhe tregtimit të drogës dhe trafikimit njerëzor. Të ardhurat nga aktivitete të tilla të paligjshme investohen përmes ” pastrimit të parave ” në partneritete publike-private, si rezultat i asaj që Shqipëria ka nivelin më të lartë të PPP-ve në Evropë. Media e lirë, korrupsioni dhe standardi i ulët i jetesës së qytetarëve janë pamja e vërtetë e Shqipërisë. Shteti nuk funksionon, gjë që u ilustrua më së miri në rastin e zbutjes së pasojave të tërmetit shkatërrues. Konkretisht, shteti dështoi në këtë drejtim. Shqipëria gjithashtu nuk ishte e përgatitur mirë për mbërritjen e pandemisë së Covid-19 dhe është ende në fund të renditjes evropiane se si vendet përballen me pandeminë.
Parlamenti Evropian (PE) miratoi një vendim mbi 15 kushte të reja për fillimin e bisedimeve të pranimit midis Shqipërisë dhe BE.

Rama gjithashtu i ka shkaktuar dëme të pariparueshme Kosovës sepse me fillimin e historisë për aneksimin e Kosovës në Shqipëri çështja e njohjes ndërkombëtare të Kosovës është bërë e pakuptimtë. Serbia përfitoi nga një zhvillim i tillë, pasi jo vetëm që nuk kishte pasur njohje të reja, por disa vende në të vërtetë kanë tërhequr njohjen e tyre për Kosovën. Për më tepër, Rama ka destabilizuar rajonin me fjalimin e “Shqipërisë së madhe”,në të cilën ai padashur injoroi faktet se Shqipëria është anëtare e NATO-s dhe se arkitektura e kufijve në rajon ishte finalizuar me shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Disa qarqe të tjerë në rajon që mbështesin ide të ngjashme e mirëpritën me gatishmëri idenë e tij për një ” Shqipëri të madhe “.

Edi Rama i ka gishtat në të gjitha llojet e gjërave. Ai gjithashtu është i përfshirë në shitjen e operatorit të telekomit IPKO në Kosovë, i cili është në pronësi të kompanisë sllovene Telekom. Kjo është arsyeja pse në tetor të 2020-ës ai shkoi për një vizitë private në Slloveni për të diskutuar çështjen me kryeministrin slloven Janez Janša.Edi Rama është bërë i pabesueshëm, pasi askush nuk e beson më. Ai ka tradhtuar marrëveshjen e ndërmjetësuar midis opozitës dhe qeverisë.

Më 5 qershor të 2020-ës, ambasadorët e BE-së, SHBA-së dhe MB-së mbështetën marrëveshjen politike midis shumicës qeverisëse të Ramës dhe Opozitës së Bashkuar në Shqipëri. Kompromisi i rënë dakord kishte të bënte me reformën zgjedhore, e cila ishte një nga 15 kriteret e BE-së për hapjen e procesit të negociatave. Sidoqoftë, më 30 korrik të vitit 2020 Edi Rama shkeli marrëveshjen dhe miratoi në mënyrë të njëanshme modifikimet e Kushtetutës, e cila në të vërtetë nuk ishte befasi. Qëllimi i modifikimeve të miratuara është të ulin shanset e opozitës së bashkuar për të fituar në zgjedhjet e ardhshme që do të zhvillohen në 25 prill të 2021-it, duke parandaluar krijimin e koalicioneve parazgjedhore, ndërsa në Kosovë ligji zgjedhor ndalon krijimin e koalicioneve post-zgjedhjeve. Për shkak të vendeve të lira në Gjykatën Kushtetuese, Presidenti shqiptar Ilir Meta refuzoi emërimet, duke respektuar kështu mendimin e Komisionit të Venecias për karakterin e tyre jo kushtetues. Komisioneri Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Oliver Varhelyi dhe zyrtarë të tjerë ndërkombëtarë e ftuan Ramën dhe parlamentin që të prisnin mendimin e Komisionit të Venecias.

Më 21 tetor të 2020-ës, Presidenti Meta i shkroi Komisionit të Venecias në lidhje me modifikimet arbitrare kushtetuese të Ramës. Komisioneri Evropian Varhelyi zbatoi diplomacinë dhe drejtësinë në përpjekjen e tij për të ndihmuar në zgjidhjen e nyjës politike në këtë vend të Ballkanit Perëndimor. Ky ishte një zhvillim i mirëpritur duke marrë parasysh paraardhësit e tij partiakë pro-Ramës, të cilët gjithashtu mund të lidhen me korrupsionin. Sidoqoftë, Drejtori për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Evropian, Genoveva Ruiz Calavera ndërhyri në Komisionin e Venecias dhe kërkoi që kërkesa e Metës të refuzohej. Gjegjësisht, pikëpamja e saj ishte që Komisioni Evropian duhet të rekomandojë modifikime kushtetuese dhe Parlamenti Shqiptar t’i respektojë dhe veprojë sipas tyre. Kjo do të rrezikonte zgjedhjet e planifikuara për në 25 prill të 2021-it dhe pasqyron në mënyrë të përsosur argumentet publike të Ramës.

Disa anëtarë të Parlamentit Evropian shkruajtën një letër të hapur në të cilën shprehën shqetësimet e tyre më të mëdha dhe u bënë thirrje autoriteteve shqiptare që të presin mendimin e Komisionit të Venecias në mënyrë që të mos dëmtohet procesi i integrimit evropian të vendit në BE, ndërkohë që Rama vazhdoi me veprimet e tij të iniciuara më parë dhe deklaroi në 27 Tetor 2020 se ai do të refuzojë ankesat e tilla dhe në mënyrë të njëanshme do të vazhdojë me ndryshimet kushtetuese dhe modifikimet e Ligjit Zgjedhor, siç bëri në ditët në vijim.

Analistët besojnë se vrasja e të riut 25-vjeçar Klodian Rasha nga policia shqiptare, e cila kishte shkaktuar protesta masive, demonstron shkallën e plotë të brutalitetit të regjimit të Ramës. Regjimi i Edi Ramës duhet të bëhet histori. Sidoqoftë, në interes të paqes dhe stabilitetit është e rëndësishme që një gjë e tillë të arrihet përmes zgjedhjeve parlamentare, të cilat duhet të jenë transparente, të drejta, dhe të mos fitohen përmes blerjes së votave nga ” fondet e zeza ” të mbushura nga para të pista nga marrëveshjet politiko-kriminale-mafioze. Është e qartë se politika aktuale e Edi Ramës e çon Shqipërinë më afër Amerikës Latine, jo BE-së. Pas largimit të Gruevskit, Thaçit dhe Gjukanoviçit, ka ardhur koha për largimin e Ramës.

Exit mobile version