Ballina Aktualitet Po lirohen të gjithë rilindasit/ Gjykata nxjerr të pafajshëm ish-kryebashkiakun e Ramës

Po lirohen të gjithë rilindasit/ Gjykata nxjerr të pafajshëm ish-kryebashkiakun e Ramës

Gjykata e Tiranës mbyll hetimet për ish-kryebashkiakun e Shkodrës, Valdrin Pjetri, i akuzuar për “falsifikim te dokumenteve”.

Vendimi i Gjykatës për pushimin e çështjes mori formë të prerë më datë 17 dhjetor.

Sipas organit të akuzës mësohet se ish-kryebashkiaku nuk mund të deklaronte dënimin për shkak se kështu ishte kërkuar nga Gjykata në Itali.

Mësohet se prokurori Ervin Karanxha ka zbatuar ligjin italian penal dhe jo atë shqiptar, duke argumentuar se vepra penale ka ndodhur në shtetin fqinj.

Në kërkesën e pushimit të çështjes thuhet: “Vetë vendimi i dënimit të tij në pjesën e dispozitivit të tij deklaronte që ky vendim nuk duhej të përmendej në të ardhmen apo të bëhej publik”.

Exit mobile version