Vjosa dhe Tirana që la pas…

Nga Kreshnik ÇOLLAKU
————
Vjosa nuk eshte nder ato politikane qe ecen pa lene gjurme. Te njejten gje beri edhe ne Tirane. Gjurma qe la Vjosa ne Tiranen politike duket se do te zgjase per nje kohe te gjate.
Vjosa erdhi ne Tirane e foli qarte. Ish diplomatja sot presidente, foli pa u kujdesur per teknika diplomatike…
Vjosa tha te verteten,dhe per kete nuk i duhej te ishte diplomate vecse e vertete. Dhe Vjosa ne Tirane ishte e vertete. Disa u merziten,te tjere u gezuan dhe me te shumtet i dhane te drejte.
Vjosa tregoi se ne politike mund te kesh sukses,madje kulmin e suksesit duke qene e vertete,duke mos tradhetuar parimet, ne kohen kur kesaj ane ka fituar plotfuqishmeri klisheja e praktika se suksesi e lartesimi pa lepirje e zvarritje mund te jete i pamundur.
E ndersa as suksesi e as deshtimi nuk mund e nuk duhet te prekin te verteten,Vjosa presidente,duke thene dje ne Tirane te njejtat qe Vjosa qytetare e thjeshte e Prishtines ka thene cdo dite,ishte prove e gjalle se besnikeria ndaj te vertetes perkunder cdo rrethane eshte e mundur.
Vjosa tha te vertetat e Kosoves.
Ato cka tha Vjosa mund te ti thote cdo,mesues ose bujk i thjeshte ne Prishtine,Mitrovice e Prizren.
Heshtja e permbajtja me te cilin pjesa tjeter e kombit pertej kufirit eshte kalitur te duruoje dhimbjen nuk mund te jete sigurese e perjetshme per pandjeshmeri ndaj dhimbjes se tyre. Vjosa ne Tirane e hoqi kete sigurese te dhimbjes se Kosoves.
Vjosa ne Tirane tregoi se Kosova ndjen dhimbje.
Dhimbje kur i duhet te paguaje traun qe nje trap vendosi ta ngule diku mes maleve sapo kalon kufirin per ne vendin ame. Kosova ndjen dhimbje kur dikush nga Tirana ben pazar per tu shitur token me cmim shumice. Kosova ndjen dhimbje kur ketej kufirit trapi i traut fyen ua shan e percmon djemte vec per ti bere qejfin kojshiut. Kosova ndjen dhimbje kur nga Tirana i mesojne se per tu bere europiane duhet te ridashurohen e pse jo te ribashkohen me ato qe u thyen dyert e u dogjen kulmet e shtepive. Vjosa ne Tirane tregoi se shpina thyhet kur pesha bie vetem ne njeren ane. Vjosa kerkoi ndihme e mbeshtetje si motra te vellai.
Vjosa hoqi siguresen e ballafaqoi Tiranen me dhimbjen e Kosoves…
Vjosa e ndihmoi Tiranen civile. Ajo duke bere si mos me qene bullizmin shteteror dhe ndersimin e mercenareve te baltes ,u dha nje shans dhe atyre qe sipas rasti kafshojne ose lepijne si menyre ditore sigurimit te bukes..,nje shans si nje pasqyre per tu pare e per te gjetur ndricimin mendor te kuptojne se mund te rrohet me varfer por me me shume dinjitet e qytetari duke mos u lepire gojejargur bukes se perditshme ushqyer nga dora e trapit qe vuri traun…