Mediat ndërkombëtare jehonë protestës në Tiranë: Kërkohet dorëheqja e Ministrit të Brendshëm, pasi një i ri u vra nga policia

Washington Post shkruan se qindra shqiptarë po kërkojnë këtë të mërkurë dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, pasi një i ri u vra nga policia

Protesta që po mbahet në këto momente në Bulevardin Dëshmorët e Kombit përballë Kryeministrisë për vrasjen nga policia të 25 vjeçarit, Klodian Rasha, po pasqyrohet gjerësisht edhe nga media ndërkombëtare.

Washington Post shkruan se qindra shqiptarë po kërkojnë këtë të mërkurë dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, pasi një i ri u vra nga policia.

‘Disa qindra shqiptarë protestuan të mërkurën duke kërkuar dorëheqjen e ministrit të Brendshëm pas të shtënave fatale të policisë ndaj një 25-vjeçari, një ditë më parë.

Media njoftoi se protestuesit hodhën objekte drejt oficerëve të policisë dhe ndërtesës së ministrisë së Brendshme dhe të paktën një oficer policie, një protestues dhe një gazetar u plagosën në përleshjet sporadike ndërsa njerëzit u përpoqën të hynin në ministri.

Klodian Rasha u qëllua për vdekje gjatë shtetrrethimit një ditë më parë pasi nuk iu përgjigj thirrjeve të policisë për të ndaluar.

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj tha se policia po heton se si ndodhi ngjarja.

Qindra protestues kundërshtuan shiun dhe rregullat e qeverisë që ndalojnë mbledhjet e më shumë se 10 personave për shkak të pandemisë së koronavirusit, duke u tubuar fillimisht në ministrinë e Brendshme dhe më pas përgjatë bulevardit në zyrën e kryeministrit.

Autoritetet shqiptare kanë vendosur disa masa bllokimi, duke përfshirë ndalimin e mbledhjeve, mbajtjen e detyrueshme të maskës dhe një shtetrrethim brenda natës në përpjekje për të parandaluar rritjen e rasteve të reja.

Protestuesit thanë që tubimi nuk ishte politik, por disa mbështetës të opozitës u panë midis tyre.

Në prill të vitit të ardhshëm, Shqipëria zhvillon zgjedhjet parlamentare.’