Ballina Aktualitet Mediat e huaja: Qindra shqiptarë protestuan për vrasjen e Klodian Rashës, policia...

Mediat e huaja: Qindra shqiptarë protestuan për vrasjen e Klodian Rashës, policia përdori gazin lotësjellës për t’i shpërndarë

Mediat e huaja i kanë bërë jehonë protestës së sotme të mbajtur në Tiranë për vrasjen e 25-vjeçarit Klodian Rasha. Reuters shkruan se policisë shqiptare iu desh përdorimi i gazit lotsjellës që të shpërndante turmën prej qindra personash të cilët kërkonin drejtësi për vrasjen e një 25-vjeçari.

“Policia përdori gaz lotsjellës të mërkurën vonë për të shpërndarë qindra shqiptarë që protestonin për vrasjen nga policia të një të riu për të cilin autoritetet thanë se kishte shkelur një shtetrrethim brenda natës të vendosur për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

Një 25-vjeçar i identifikuar nga media shqiptare si Klodian Rasha u vra të martën herët në atë që policia e përshkroi si një përdorim të tepruar të forcës nga një oficer gjatë një polici të vendosur për të parandaluar rritjen e rasteve të COVID-19.

Policia së pari kishte thënë se Rasha nuk iu bind urdhrit të një oficeri policie për të ndaluar dhe se ai kishte mbajtur një armë. Por më vonë policia tha se burri mbante një objekt, por jo një armë, siç u raportua fillimisht.

Protestuesit që kërkonin dorëheqjen e ministrit të brendshëm hodhën objekte në ministrinë e tij dhe i vunë flakën pemëve të Krishtlindjes ndërsa policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën, tha një dëshmitar i Reuters.

Dy policë dhe një gazetar u raportuan të plagosur lehtë.

Oficeri i policisë që dyshohet se vrau burrin u arrestua dhe filloi një hetim.

“Oficeri i policisë nuk veproi sipas ligjit ndërsa përdori armën e tij,” tha policia shqiptare në një deklaratë.

Qeveria shqiptare ka futur masa të ndryshme, duke përfshirë një shtetrrethim, për të parandaluar rritjen e numrit të infeksioneve COVID-19”, shkruan Reuters.

Nën thirrjet “Rama ik” dhe “Unë jam Klodian”, protestuesit – shumica e të cilëve nuk kishin maska ​​- i vunë flakën një peme të Krishtlindjes jashtë ndërtesës kryesore të qeverisë dhe më pas e rrëzuan atë.

Ata gjithashtu dëmtuan dekorimet e Vitit të Ri në sheshin kryesor Skënderbej. Më vonë protestuesit u zhvendosën në stacionin e policisë së Tiranës dhe dogjën koshat e plehrave”, shkruan Associated Press.

Exit mobile version