Shpresëvrasësit e rinisë…

Kristina BALLIU

Edhe pas 30 viteve qeverisemi nga i njejti pushtet, figurat e “rrezuara” jane ende ne parlament. Thirrja po ashtu vazhdon te mbetet e njejte “ E duam shqiperine si gjithe Europa”.

Ajo qe duket se ka ndryshuar, eshte shpresa ne syte e te rinjve. Ndryshe nga 8 dhjetori i 30 viteve me pare sot syte e te rinjve reflektojne zhgenjim, pesimizem dhe mungese shprese.

Sot me e lehte eshte te largohemi dhe te ndertojme te ardhmen larg vendit, sesa te qendrojme dhe te ndertojme te ardhmen e vendit.

Sot 8 dhjetori na gjen serisht nen sundimin e nje diktature moderne te neveritshme, qeverisemi nga pushtetar te dale nga zgjedhje moniste, te cilet vetem perfaqesues te rinise nuk mund te jene.

Mengjesin e ketij 8 dhjetori “vrasja” e kaloj shprehjen figurative, nje dite rinie qe nis me vrasjen e nje te riu. Na vrate endrat, po na vrisni edhe ne.

Me vjen ne mendje shprehja “Nje femije qe fle rritet, nje popull qe fle vdes” por me nje ndryshim te vogel “ Nje femije qe fle rritet, nje rini qe fle vritet”.

Le te behemi ne heronjte e se ardhmes, duke rrezuar diktaturen e re me 25 Prill!

Endrra per Shqiperine si Europa vazhdon…!
#8dhjetor