Ballina Sport IFFHS përzgjedh formacionin e vitit 2020, ja cili është ekipi me më...

IFFHS përzgjedh formacionin e vitit 2020, ja cili është ekipi me më shumë lojtarë

Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave në Futboll ka përzgjedhur formacionin për vitin 2020-në. Ajo që bie në sy janë 4 futbollistë e kampionëve të Evropës së Bayernit dhe 3 nga ekipi i Liverpool-it që fituan pas 30 vjetësh Premier Ligën në Angli.

Më poshtë është formacioni i 11 futbollistëve më të mirë për 2020.

Portier:

Manuel Neuer, debuton me Bayern Munih.

Katërshja mbrojtëse:

Aleksander Arnold, (Angli, Liverpool),

Sergo Ramos (Spanjë /Real Madrid),

Virgil Van Dijk (Hollandë, Liverpool),

Alphondo Dabies (Kanada/ Bayern Munih).

Në mesfushë janë:

Joshua Kimmich (Gjermani/ Bayern Munih),

Thiago Alcantana (Spanjë/ Bayern Munih dhe Liverpool),

Kevin De Bruyne (Belgjikë/ Manchester City).

Në repartin sulmues:

Cristiano Ronaldo (Portugali/ Juventus),

Robert Lewandowski (Poloni/Bayern Munih),

Lionel Messi (Argjentinë/FC Barcelona).

Exit mobile version