Covid-19 i merr jetën piktores së njohur, Lumturi Blloshmi!

Ndahet nga jeta piktorja e njohur, Lumturi Blloshmi! Një njeri që fliste me artin e saj dhe një artiste që njerzillëkun e mirësinë i shprehte me buzeqeshje. Gjithnjë e re në shpirt!

Ajo ishte infektuar me Covid-19 prej të paktën tre javësh.

Lumturi Blloshmi u diplomua për pikturë në Institutin e Lartë të Arteve. Ajo ka hapur disa ekspozita në vend, veçanërisht para viteve ’90. Blloshmi do të mbahet mend si artistja që eksperimentoi ndër të parat performancën dhe instalacionin në Shqipëri.

2016 01 31 09 56 10