Bashkitë, shkollat, spitalet dhe komisariatet vatra të nxehta Covidi

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsaminda Antalya Havalimani'nda kurulan laboratuvar, yerli ve yabanci turistlere hizmet vermeye basladi. Biyolojik numune alma kabininde alinan numuneler, laboratuvar ortaminda incelenerek, 4-5 saat içinde, Türkçe ve Ingilizce olarak mail üzerinden gönderilecek ya da çikti olarak verilebilecek. ( Orhan Çiçek - Anadolu Ajansi )

Situata e pandemisë në qarkun e Beratit vijon të jetë tepër shqetësuese, ku numri i të infektuarve ka pësuar një rritje të konsiderueshme ditët e fundit.

Burime për Faxweb bëjnë me dije se në rang qarku përgjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitiv 28 persona, ku në radhët e bluzave të bardha kemi: 1 mjek i Repartit të Urgjencës dhe 1 mjek patholog.

Pozitiv kanë rezultuar gjithashtu edhe 1 edukatore dhe një sanitare në kopshtin “Çlirim 1”, 1 edukatore tek Kopshti Rom, 1 mësuese në shkollën “18 Tetori” Kuçovë, 1 mësuese në shkollën 9-vjeçare në fshatin Syzezë, 1 mësuese në shkollën 9-vjeçare “3 Dëshmorët” në fshatin Pobrat, 2 efektivë policie në DPV Berat, 1 punonjëse Auditi në bashkinë Dimal si dhe 1 punonjëse në fasonerinë Malotex.