Blush, lëpi më fort! Lëpi edhe tualetin që pështyje…

Nga Jamarbër MALLTEZI

Per hallexhiun Blush

Blush, lepi me fort! Lepi edhe tualetin qe peshtyje se helbete duhet te mbrosh miliona euro para publike qe po vidhni si grup i strukturuar kriminal. Fokusi im eshte te mos lejohen te vidhen 430 Milione euro, ndersa kuisjet e tua me habilaj apo tualet jane mjerane. Kjo pasi

1) klubi partizani eshte privat dhe eshte ne pronesi te dyshimte te edi rames me te vellane qe perdorin bedel. Dhe per fat te keq e vodhen emrin e klubit, stemen, historikun dhe nuk pati privatizim.

2) toka ku ishte klubi ishte private jo e klubit dhe as e edi rames. Ligji i kthimit te pronave te 2004 thote qe nese nuk jane pjese e planit te perhapjes (kazerma) duhet ti kthehen pronareve, por iu kthyen te copetuara te paplota dhe me pjese edhe tek hajdute te tjere mediatike.

3) privatizimin e objekteve te vjetra dhe te uzurpuara nga hallexhinj e nisi cac angjeli ne 2005. Atebote ka dhene miratim edhe blend klosi si minister qe ishte. I kam edhe keto shkresa.

4) Pronareve Tiranas denbabaden edhe pasi ju vodh per 70 vjet prona, kur ju kthye ju kerkua qe ti blinin edhe objektet e rrenuara dhe te uzurpuara. Dhe i blene pronaret fisnike – jo sa thote tualeti se i ziu ose nuk dallon me te verteten nga genjeshtra ose nuk di shkrim e kendim (se edhe temen e diplomes doli qe e kish plagjiature) – por thuajse 1 milione dollare u detyruan pronaret te paguajne nderkohe qe token e kishin te tyren. Krahasoje pak me situaten vec 40 metra tutje sa kalon rrugen Ndre Mjeda (ku edhe aty ka toke fisi im) se cfare po ben edi rama me pronen publike toke dhe ndertese ish reparti i orave qe i caktua me 2 plane rregulluese per gjimnaz: po ia fal pa asnje lek dikujt qe nuk ka as token e as ka blere nje tulle; (Po te kishe cipe per kete duhej te ulerije!)

5) lejen e sheshit te ndertimit mu brenda ish klubit e ka leshuar i pari edi rama. Por po te kursej ca te verteta per te tani.

6) Ndonese pronaret kishin edhe token edhe objektet te tyret, perseri nuk pranuan te nxirrnin hallexhinjte ne rruge sic ben qeveria e tualetit, por zhvilluan zonen per te gjithe komunitetin, edhe per pronaret edhe per hallexhinjte qe kishin uzurpuar objektet e rrenuara dhe te cilat pronaret i blene per gati 1 milion dollare. 43 hallexhinj jane sistemuar nga pronaret dhe privati ndersa shteti edhe kur i kane te ndertuara vete shtepite ua shemb! Kemi marre shume urata nga gjithe hallexhinjte se sistemimi i 43 familjeve eshte mision i lodhshem, me kosto te larte por dhe fisnik.

7) Qe ta marresh vesh ti o blush, perfshi tualet e habilaj bashke, ne kete vend nuk eshte problemi pse ish pronaret kane marre pronen e vet, problemi eshte e kunderta, pra pse nuk i eshte kthyer prona. Per fat te keq Tironsit denbabaden nuk kane marre as 20% te prones. Familja ime – themeluese e Tiranes – ka marre mbrapsht vec me pak se 8% te prones. Problemi pra nuk eshte pse pronarit te ligjshem i eshte kthyer 8% e prones, POR problemi eshte pse 92% te prones se Tironsve e kane vjedhur tualeterit, bolinot dhe blushet me copa letrash sic vodhe dhe pastaj e drodhe ti 6000 m2 toke ne Dhermi.

Tani, sa te kesh qef vijo me shpifje te reja ose te riperdorshme. Sa te kesh qef lepi tualetin qe peshtyje. Shko ne spak e ne skap. Jane pune te tuat. Halli i vetem qe kam eshte te kthesh parate publike qe je kapur duke vjedhur se bashku me Ramen, Ahmetaj, Koken, Veliajn, Mertirin, Zoton dhe Gugalljen. Kaq! Harroje se heq dot fokusin tim. Kthe parate publike!

31

32

111 3