Humbja turpëruese me Spanjën, gati shkarkimi i Low

Federata Gjermane e Futbollit ka njoftuar që do të mbajë mbledhje të jashtëzakonshme me 4 dhjetor, dhe pritet të vendoset e ardhmja e trajnerit Joachim Low.

Pas humbjes ndaj Spanjës, dhe rezultateve të dobëta në Ligën e Kombeve, pozita e trajnerit në Kombëtaren e Gjermanisë ka filluar të lëkundet, raporton Gazeta Express.

Joachim Low i është kërkuar të hartojë një analizë të humbjes nga Spanja me rezultat 6:0 të javës së kaluar përpara një takimi mbi të ardhmen e ekipit, njoftoi të hënën federata kombëtare e futbollit.

Humbja në Spanjë ishte disfata më e rëndë e Gjermanisë që nga viti 1931 dhe i dha fund shanseve të ekipit për t’u kualifikuar në katërshen finale të Ligës së Kombeve.

Low tha pas ndeshjes se ai nuk kishte ndërmend të jepte dorëheqjen pas 14 vjetësh në krye të detyrës.

Federata e Futbollit Gjerman, e njohur si DFB, tha se takimi i komitetit ekzekutiv më 4 dhjetor do të shqyrtojë ”zhvillimin e përgjithshëm të ekipit në dy vitet e fundi” që nga dalja në fazën e grupeve nga Kupa e Botës në Rusi, dhe konkretisht humbjen ndaj Spanjës.

“Komiteti ekzekutiv i DFB ka miratuar njëzëri një hartë rrugore për të mbledhur gjetje, për t’i vlerësuar ato dhe për t’i shqyrtuar me qëllim”, tha federata.

“Kjo gjithashtu parashikon t’i japim trajnerit të ekipit kombëtar distancë të mjaftueshme për sa i përket kohës dhe emocioneve për të përpunuar në mënyrë thelbësore situatën aktuale të ekipit kombëtar. Në terma sportiv për të analizuar shkaqet e humbjes së qartë ndaj Spanjës.”

Lojërat e ardhshme të Gjermanisë janë në mars përpara se të ndeshet me Francën, Portugalinë dhe Hungarinë në fazën e grupeve të Kampionatit Evropian i cili do të fillojë në qershor.