Ballina Aktualitet Humbi jetën nga Covid-19, kush është trajneri i njohur i boksit që...

Humbi jetën nga Covid-19, kush është trajneri i njohur i boksit që Presidenti e nderoi sot me titullin e lartë

Presidenti Ilir Meta ka nderuar ditën e sotme me urdhërin e lartë ‘Mjeshtër i Madh’, boksierin dhe trajnerin e shquar Skënder Kurti, pas vdekjes nga Covid.

‘Presidenti Meta dekoron boksierin dhe trajnerin e shquar Skënder Kurti me Titullin “Mjeshtër i Madh”: Shembull frymëzimi dhe suksesi për të gjithë sportistët e trajnerët e rinj

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi me Titullin “Mjeshtër i Madh” boksierin dhe trajnerin e shquar të KS Tiranës dhe Ekipit tonë Kombëtar,Skënder Kurti (pas vdekjes).

Kreu i Shtetit e vlerësoi “Mjeshtrin e Madh” të boksit shqiptar, me motivacionin:“Për kontributin e çmuar në arritjen e rezultateve të larta në sportin e boksit dhe trajner i shquar i Klubit Sportiv ‘Tirana’ dhe Ekipit Kombëtar. Një personalitet i dashur, i respektuar, një shembull frymëzimi dhe suksesi për të gjithë brezat e rinj”.

Në fjalën përshëndetëse drejtuar të pranishmëve në ceremoninë solemne, Presidenti Meta u shpreh:

“Është kënaqësi e veçantë tënderojmë të paharruarin Skënder Kurti, sportistin dhe trajnerin universal e të suksesshëm të sporteve burrërore e luftarake, tëmundjes dhe boksit shqiptar.

Skënderi e fillon karrierën e tij sportive me fitimin e 2 titujve kampionë me të rinjtë në sportin e mundjes, duke paralajmëruar se kësaj disipline sportive, po i vinte një sportist kampion, ambicioz dhe i suksesshëm.

Por, me rikthimin e boksit në Shqipëri, Ai bëhet një promotor i suksesshëm në zhvillimin e këtij sporti, duke ngritur ekipin e boksit të Gardës së Republikës, me emrin “Shqiponja”, që shumë shpejt u afirmua në arenën kombëtare dhe rivalizoi për vite me radhë krahas Vllaznisë, Partizanit, Tiranës dhe mjaft ekipeve të njohura.

Ai kthehu traditën e bukur të këtij sporti, plot adrenalinë dhe emocione, duke themeluar ekipin e boksit në klubin “Tirana” me boksierë të talentuar dhe kampion.

Për vite me radhë, ai përgatiti nga duart e tij boksierë të nivelit më të lartë dhe kampionë, duke fituar 2 tituj kampionë dhe 10 Kupa Republike.

Njëkohësisht, Neri ka qenë një trajner i suksesshëm në stafin e Ekipit Kombëtar.

Komuniteti i boksit e adhuronte Nerin, jo vetëm për cilësitë e tij njerëzore, për përgatitjen dhe mentalitetin triumfues, por edhe për fisnikërinë dhe qytetarinë.

Ai ka qenë pa diskutim një personalitet i boksit shqiptar, shumë i njohur dhe i vlerësuar edhe në arenën ndërkombëtare.

Karriera e tij sportive u ndërprepër fat të keq nga pandemia COVID-19, që e ndau atë nga familja, nga boksi, nga sporti, nga shokët dhe miqtë e tij, që aq shumë i donte dhe i respektonte, dhe që aq shumë e duan edhe atasot.

Shembulli dhe sukseset i tij janë një burim frymëzimi për të gjithë sportistët e trajnerët e rinj.

Përfitoj nga rasti, për të përshëndetur familjen e nderuar të Skënder Kurtit, trashëgimtarin e tij Renaton, që tashmë ka marrë stafetën si trajner boksi, duke ndjekur gjurmët e babait të tij të dashur.

Renato, miqtë dhe kolegët e tij, duhet të jenë krenarë, për atë që Neri ka bërë për boksin Shqiptar, për sukseset e tij dinjitoze në arenën kombëtare dhe ndërkombëtare.

Titulli “Mjeshtër i Madh” që i akordohet sot njërit prej figurave mëtë shquara të boksit tonë dhe pse pas largimit të papritur nga jeta, është një vlerësim jo vetëm i punës dhe sakrificave, por dhe rezultateve, respektit dhe thjeshtësisë, që e karakterizonte.

Edhe pas ndarjes nga jeta, ne do ta kujtojmë gjithmonë Skënder Kurtin,me respektin më të madh që ai e ka merituar si një trajneri i madh, që përgatiti boksierë dinjitozë dhe si një njeri i mrekullueshëm.

Lë të mbetet e paharruar vepra e tij!

Ju uroj përzemërsisht të gjithëve, suksese dhe shëndet në familjet tuaja, Renatos dhe të gjithë çunave sa më shumë suksese në të ardhmen.

Ju faleminderit!’

Exit mobile version