Austria planifikon ‘testim masiv’ për të ndihmuar në daljen nga bllokimi si pasojë e coronavirusit

Austria po planifikon një “testim masiv” për coronavirusin për të ndihmuar në gjetjen e një rrugëdalje nga bllokimi i dytë i cili hyn në fuqi javën e ardhshme, tha të dielën kancelari Sebastian Kurz.

Duke iu referuar një programi të diskutueshëm të testimit masiv në Sllovakinë fqinje, Kurz i tha transmetuesit publik ORF se “ne kemi vendosur këtu në Austri … për të ndërmarrë një hap të ngjashëm”, shkruan TheLocal.at, përcjell Telegrafi.

Në Sllovaki, dy të tretat e popullsisë u testuan dy javë më parë, me pak më shumë se një për qind të cilët kishin dalë pozitivë.

Të shtunën Kurz njoftoi se Austria po ashpërsonte kufizimet e saj anti-coronavirus, duke mbyllur shkollat dhe dyqanet nga e marta deri më 6 dhjetor për të marrë nën kontroll numrin spiral të infeksioneve dhe duke u bërë thirrje austriakëve të shmangin të gjitha kontaktet shoqërore.

Dhe të dielën Kurz tha se testimi masiv mund të ndihmojë vendin të rihapet në dhjetor, por nuk ishte e qartë nëse programi i testimit do të ishte në të njëjtën shkallë me atë në Sllovaki, përcjell Telegrafi.

“Ne duam të bëjmë teste masive në fund të bllokimit në mënyrë që të mundësojmë një rihapje të sigurt në shkolla dhe zona të tjera”, tha Kurz, duke shtuar se në shkallën e parë, testimi do të përqendrohej në grupe të tilla si mësuesit.

Ai dukej se sugjeronte që programi mund të zgjerohej në grupe të tjera në popullatë për t’i bërë festimet e Krishtlindjeve sa më të sigurta që të ishte e mundur.

Kancelari tha se më shumë detaje të programit do të jepen javën e ardhshme.

Programi në Sllovaki ka përfshirë përdorimin e testeve të antigjenit. Ato japin rezultate shumë më të shpejta se testet PCR, por që janë më pak të besueshme.

Vetë Kurz është përballur me kritika për dështimin për të ndërmarrë veprime më të ashpra më herët në vjeshtë kur infeksionet e coronavirusit filluan të rriteshin.

Kombi prej 8.8 milionësh shpëtoi relativisht lehtë gjatë valës së parë të pandemisë, por sistemi shëndetësor ka filluar të vihet në tension në valën e dytë.

Shifra e re e infeksioneve të së dielës prej 5,665 ishte më e ulët se në ditët e fundit, me numrin e infeksioneve aktive në fakt duke u ulur për herë të parë që nga 2 tetori.