Ballina Aktualitet Pandemia del jashtë kontrollit, 11 të vdekur nga Covid-19 dhe 507 raste...

Pandemia del jashtë kontrollit, 11 të vdekur nga Covid-19 dhe 507 raste të reja në 24 orë, ja zonat e kuqe

Vijojnë shifrat e rënda të vdekjeve nga koronavirusi në Shqipëri. Siç raporton ministria e Shëndetësisë, në 24 orët e fundit në Shqipëri kanë humbur jetën 11 qytetarë.

Ndërkaq 507 prej tyre kanë rezultuar pozitiv gjatë testimeve.

Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2384 testime, 140 të shëruar, 507 raste të reja dhe 11 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë.

Ju rikujtojmë se duke filluar nga sot kanë hyrë në fuqi masat e reja antiCOVID. Do të kufizohet lëvizja e qytetarëve në të gjithë vendin nga ora 22:00 deri në 06:00 dhe në të njëjtin orar do të jenë të mbyllura baret, restorantet, lokalet përveç shërbimit delivery (shërbimi në banesë).

Në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë kryer 2,384 testime, prej të cilave 520 janë testime jnë kryer për arsye depistimi.

Kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 507 qytetarë në 24 orët e fundit. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

295 raste në Tiranë, 45 në Durrës, 27 në Fier, 25 në Krujë, nga 19 raste në Elbasan, Berat, 16 në Librazhd, 12 në Vlorë, 11 në Pogradec, 10 në Korçë, 7 në Gjirokastër, 6 në Kavajë, nga 4 raste në Devoll, Has, 3 në Sarandë, nga 2 raste në Kukës, Përmet.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 140 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 12,493 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 363 pacientë, 18 në terapi intensive, nga të cilët 5 të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 11 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID:

Një 43 vjeçar nga Gjirokastra, një një 58 vjeçar nga Peqini, një 66 vjeçar nga Pogradeci, një 48 vjeçar nga Fieri, një 68 vjeçar dhe një 78 vjeçar nga Berati, një 53 vjeçare dhe një 78 vjeçare nga Korça, një 70 vjeçare nga Elbasani, një 78 vjeçare, dhe një 85 vjeçar nga Tirana.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet të gjithë qytetarëve që janë të konfirmuar ose në pritje të përgjigjes së testit, të qëndrojne të izoluar, duke respektuar detyrimin e vetekarantinimit. Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm për COVID19.

Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim të pacientëve. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

COVID-19 – Statistika (11 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore 507

Të shëruar ne 24 orë 140

Të shtruar në spitale 363

Humbje jete në 24 orë 11

Testime ditore 2384

Testime totale 146,188

Raste pozitive 25,801

Raste të shëruara 12,493

Raste Aktive 12,718

Humbje jete 590

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 6229

Durrës 1094

Fier 971

Korçë 776

Shkodër 742

Elbasan 650

Lezhë 559

Vlorë 559

Berat 378

Kukës 306

Gjirokastër 330

Dibër 124

Exit mobile version