Seriali i vetvrasjeve dhe strategjia e terrorit dhe panikut e Edvin Kristaq Xhahilit

Sali BERISHA

Seriali i vetvrasjeve dhe strategjia e terrorit dhe panikut e Edvin Kristaq Xhahilit.
Te dashur miq, ne Shqiperi pandemia e covid 19 po shoqerohet me nje serial te papare vetvrasjesh jashte spitaleve por edhe ne spitale te semureve me covid.

Keshtu Shqiperia ka sot vetevrasje tek te semuret me covid 300-400% me shume se vendet e tjera dhe renditet e para me distance ne bote per kete dukuri fatale.

Virusi covid19 ne Shqiperi nuk ka ndonje selektivitet per trurin (neuroptrop) me te madh se sa ne vendet e tjera.
Por ne Shqiperi individe te terrorizuar nga kjo strategji e terrorit dhe panikut qe perhapi per muaj me radhe skiziodi Edvin Krristaq Xhahili zgjedhin fatalisht nje fund te tmerrshem para nje tmerri pa fund te covid 19, qe besojne se smundja ashtu siç ju tha Edvini do ti pjeke si mish qeni!

Keshtu qe pamedyshje epidemia e vetvrasjeve ne Shqiperi ka si shkak te thelle strategjine e terrorit dhe panikut qe perdori per rreth tre muaj me rradhe si ne asnje vend tjeter te planetit, perfshi ketu Korene e Veriut, skizoidi Edvin Kristaq Rama.
Kryeipdimiologu xhahil i Surrelit per muaj me rradhe u drejtohej shqiptareve me gjuhe, fjalor dhe mimike terroristi me qellimin makaber te terrorizimit te tyre nga covid 19.

Per te realizuar kete tmerrorizim ai, ne perçarjtet e tij paranojake ne menyren me kriminale fliste per 18 mije viktima, male me te vdekur, kodra me kufoma, per pjekjen si mish qeni te njerezve nga Covid 19 per varreza masive. Per te bere me te besueshme klithmat e tij çnjerezore si ne filma horror ai perdorte pamje makabre te varrezave masive, hangareve te mbushur me arkivole, nxirrte tanket dhe blindat e rrugve te Tiranes.
Ne ate periudhe duke ditur pasojat shkterrimtare mbi shendetin mendor te njerezve, pranine e psikozave te ndryshme dhe acarimin e tyre nga mbyllja kam denoncuar me forcen me te madhe si terroriste kete strategji qe mbjell vdekje njelloj si vet covid19.

Ne kete kontekst ju kam bere thirrje shoqatave te psiqiaterve te denoncojne sjelljen prej skizofreni te pamjekuar te pacientit, te shtojne dozat e qetsueseve. Po keshtu ju kam bere thirrje dhe shoqatave te psikologeve te ngrene zerin e tyre dhe te denojne gjuhen dhe fjalorin terrorizues per mijra e mijra femije, te rinj, gra, burra te moshuar.

Por asgje nuk mund te ndalonte Xhahilin Skizoid te Surrelit ne marshin e tij te zi te mbjelljes se terrorit dhe panikut ndaj covid19 te shqiptaret.
Ai arriti me kete strategji te binde qindra e mos me shume njerez se ata do te kene nje tmerr pa fund nga covid 19 se semundja do ti pjeke atyre mishin si qenit.

Ketu pikerisht qendron dhe zgjedhja tragjike nga deshprimi i personave sigurisht me labilitet psiqik, te cilet fatalisht mendojne se me mire nje fund i tmerrshem se sa nje tmerr pafund.

Duke denuar dhe nje here me ashpersine me te madhe strategjine e terrorit dhe panikut te skizoidit te Surrelit, shpreh ngushllimet e mia me te ndjera familjeve te viktimave dhe ju bej thirrje qytetareve shqiptar te marrin te gjitha masat mbrojtese ndaj covid19 dhe ne rastse preken prej kesaj viroze ta trajtojne ate jashte çdo frike dhe paniku si kusht kryesor per sherimin e tyre. sb