Ballina Aktualitet 6 viktima dhe 275 raste të reja me Covid-19 në 24 orët...

6 viktima dhe 275 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit, qytetet me numrin më të lartë

Gjashtë qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin në 24 orët e fundit në vendin tonë. Bëhet fjalë për një 61 vjeçar nga Korça, 67 vjeçar nga Pogradeci, 69 vjeçar nga Lezha, 71 vjeçar Vlorë, 73 vjeçar nga Fieri dhe 74 vjeçar nga Tirana, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 291 pacientë, 13 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 275 raste të reja me koronavirus, nga 1422 testime të kryera. Lajmi i mirë është se 114 qytetarë janë shëruar nga Covid-19.

Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë

1422 testime – Janë kryer 1422 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 275 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

114 të shëruar – Janë shëruar 114 qytetarë, duke e çuar në 11,007 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Harta e të prekurve – 163 raste në Tiranë, 30 në Korçë, 15 në Shkodër, 12 në Durrës, 11 në Pogradec, 9 në Librazhd, 7 në Lezhë, nga 3 raste në Fier, Lushnje, Mat, nga 2 raste në Devoll, Elbasan, Vlorë, Mirditë, Berat, nga 1 rast në Has, Kavajë, Pukë, Mallakastër, Kamëz, Gjirokastër, Përmet, Prrenjas, Kuçovë.

291 të shtruar në spitale – Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 291 pacientë, 13 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

6 viktima –  61 vjeç nga Korça, 67 vjeç nga Pogradeci, 69 vjeç nga Lezha, 71 vjeç Vlorë, 73 vjeç nga Fieri dhe 74 vjeç nga Tirana, me sëmundje bashkëshoqëruese.

COVID-19 – Statistika (29 Tetor 2020)
Raste të reja ditore 275
Të shëruar ne 24 orë 114
Të shtruar në spitale 291
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 1422

Testime totale 122,426
Raste pozitive 20,315
Raste të shëruara 11,007
Raste Aktive 8,809
Humbje jete 499

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 4468
Durrës 837
Fier 650
Korçë 544
Shkodër 522
Lezhë 396
Elbasan 378
Vlorë 352
Berat 256
Kukës 184
Gjirokastër 131
Dibër 91

Exit mobile version