A u largua si ministër Shkëlqim Cani se refuzoi të firmoste për inceneratorët?

Debati i madh që ka shpërthyer për skemën e incirenatorëve dhe akuzat e forta të opozitës, kërkesa për hetim nga SPAK, për atë që PD e cilëson skemë mafioze e përvetësimit deri tani të 75 milionë eurove, na bëjnë të kthehemi pas në kohë, dhe të ndërmendemi për ish-ministrin e Financave, Shkëlqim Cani.

Burime të mirëinformuara brenda kupolës së PS, bëjnë me dije për gazetën Mapo, se largimi i tij nga qeveria në shkurt të vitit 2016, ka pikërisht lidhje me skemën e trajtimit të mbetjeve.

Ish-ministri Cani mësohet se e ka kundërshtuar shumë projektin. Ai ka qenë pro propozimit të Bankës Botërore, që parashikonte trajtimin e plehrave në një mënyrë tjetër dhe kostoja do të ishte diku 18 milionë euro.

Plani që paraqiti qeveria ishte me buxhet shumëfish më të lartë.

Debatet mes Canit dhe Ramës, mendohet se kanë qënë të ashpra, aq sa ish-Ministri ka thënë se ai nuk pranon ta firmosë.

Kjo ka sjellë edhe largimin e tij nga qeveria.

Shkëlqim Cani ishte një nga prurjet e forta të Ramës. Kryetari i PS e promovoi atë herët para zgjedhjeve të 2013 që e sollën në pushtet. Rama i drejtohej gjithnjë me “profesori” dhe dukej se kishte shumë besim tek Cani.

Por Profesori ishte i pari që u largua nga Rilindja.

Burimet e mirëinformuara konfirmojnë se pikërisht skema e inceneratorëve, ishte arsyeja pse ai i la vendin Arben Ahmetajt.

Ahmetaj në fakt akuzohet nga opozita si një nga pronarët e këtij biznesi.

Një investigim i BIRN, pak kohë më parë, zbuloi se ai kishte njohje të forta me atë që rezulton në letra si sipërmarrësi, teksa kjo agjenci investigative vërtetoi se gjatë një aksidenti në Maqedoninë e Veriut, ata kishin qenë së bashku në makinën që doli jashtë rruge./MAPO