Si po e dëmtoni imunitetin tuaj pa e kuptuar

Ne të gjithë përqendrohemi në rritjen e shëndetit tonë për të shmangur sezonin e ftohjes dhe gripit rreth kësaj kohe të vitit – kjo është edhe më e rëndësishme me pandeminë e vazhdueshme.

Por, çfarë për të gjitha mënyrat që mund të ulim imunitetin aksidentalisht pa e kuptuar atë? Në fund të fundit, ne nuk duam të anulojmë përfitimet e shëndetshme që shpresojmë të marrim nga gjëra të tilla si marrja e vitaminave shtesë.

Me këtë në mendje, Rand McClain, zyrtari kryesor mjekësor i hulumtimit të qelizave jetësore të shëndetit, ndau disa nga fajtorët më të mëdhenj të rënies së imunitetit që të gjithë duhet të sigurohemi që të shmangim.

Ato i gjeni më poshtë:

Ushtrimi i tepërt
Ju mund të mendoni se përqendrimi në palestër do t’i japë trupit tuaj avantazhin e duhur për të kapërcyer çdo sëmundje, por Dr. McClain thotë se kjo mund të kthehet në kundërveprim. “Shumë njerëz janë marrë më shumë me palestër gjatë COVID-19, gjë që është e shkëlqyeshme pasi që ne e dimë që mbipesha ju vë në rrezik më të lartë për komplikime me këtë virus të veçantë dhe krijon probleme të tjera shëndetësore në përgjithësi”, shpjegon ai. “Por, mund të ketë tepricë edhe te gjërat e mira. Ushtrimet e tepërta dobësojnë, jo forcojnë sistemin imunitar”, shkruan First For Women.

Nje studim i fundit nga Mbretëria e Bashkuar e mbështet këtë dhe rekomandon ushtrime të rregullta, me intensitet të moderuar, një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndihmuar trupin tuaj të shmangë çdo virus. Ata sugjerojnë aktivitete të tilla si ecja, vrapimi ose çiklizmi, për rreth 30 minuta në ditë. Dhe, sigurisht, mbajtja e distancës shoqërore.

Shtimi i peshës
Nga ana tjetër, McClain paralajmëron: “Njerëzit kanë përgatitur më shumë vakte në shtëpi, të cilat mund të jenë më të shëndetshme sesa të hahet jashtë, por kalimi i kohës në shtëpi gjithashtu mund të çojë në ngrënie të mezeve pa ndërprerje gjatë gjithë ditës sepse keni qasje të lehtë në frigorifer”.

Gjumë i dobët
Ne të gjithë e dimë se gjumi është një pjesë thelbësore e shëndetit tonë të përgjithshëm, por McClain thekson disa arsye për t’u siguruar që do ta marrim gjumë të mjaftueshëm tani. “Mos fjetja e mjaftueshme mund të zvogëlojë ndjeshëm ndjeshmërinë tuaj ndaj insulinës dhe pasi ndiheni të lodhur, mund t’ju bëjë të hani ushqime jo të shëndetshme dhe të konsumoni më shumë sheqer dhe kafeinë për të ngritur energjinë tuaj gjatë gjithë ditës”, shpjegon ai. Mungesa e gjumit gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion kronik që McClain thotë se është si një “bllokim trafiku i sistemit imunitar”.

Sigurohuni që të mbani në mend këta mbrojtës imuniteti edhe pasi të ketë kaluar sezoni i pandemisë, ftohjes dhe gripit për ta mbajtur veten të shëndetshëm gjatë gjithë vitit!