Ballina Aktualitet Shembet një tjetër ndërtesë historike në Tiranë për të ndërtuar pallat

Shembet një tjetër ndërtesë historike në Tiranë për të ndërtuar pallat

Një tjetër nga vilat historike të Tiranës u shemb të hënën, 5 tetor.

Villa Pustina, në Rrugën Qemal Stafa, pranë Pazarit të Ri, u shemb për t’i hapur rrugë ndërtimit të një pallati.

Vila u ndërtua midis viteve 1925 dhe 1927. Pronarët jetuan atje deri rreth vitit 1945 kur u pushtua nga shteti komunist. Pas rënies së rregullores, ajo u rimor nga anëtarët e familjes. Sipas The Albanian House, ata nuk mundën të bien në marrëveshje se si të ndajnë ose menaxhojnë vilën. Përveç kësaj, qeveria nuk ishte e interesuar t’i jepte asaj statusin e monumentit të mbrojtur. Si rezultat, vila u la të degradonte.

Vila përshkruhet si një shembull i shkëlqyeshëm i arkitekturës historike që ruan një sërë karakteristikash origjinale që demonstrojnë pasurinë e familjes që e zotëronte atë. Këto përfshijnë tjegulla, punime suvaje dhe korniza me zbukurime, motive dhe kolona.

Vila kishte një perzierje tiparesh të arkitekturës vendase për sa i përket karakterit dhe racionalitetit të hapësirave dhe mënyrës së përdorimit të materialeve, trajtimi i tavaneve me elementë dekorativ druri apo theksimi i një hapësire në ballinën e shtëpisë që përafron me elementin e ‘erkerit’ në rastet e banesave ‘korcare’, si dhe ka një trajtim më neo-klasik të banesës ballkanase- europiane të kohës, në trajtimin e pasur me ornamente të volumetrisë etj.

Në fillim të këtij viti, u raportua se vila do të prishej pasi aty ishte dhënë një leje ndërtimi, por nuk kishte ende asnjë datë konkrete.

Dje, fotot e publikuara në mediat sociale tregonin se prishja e vilës kishte filluar.

Kjo është e fundit në një varg të gjatë prishjesh të ndërtesave historike që u hapin rrugë ndërtimeve të kullave në Tiranë. Ndërkohë në qytet kanë mbetur shumë pak ndërtesa të vjetra, ku shumica datojnë nga periudha e komunizmit e në vazhdim. /Exit.al

Exit mobile version